Zollinger-Ellisonův syndrom

Zollinger-Ellisonův syndrom je relativně vzácné onemocnění, které souvisí s určitým typem nádoru trábícího traktu. Nemoc je nebezpečná zejména častým vznikem žaludečních vředů.

Příčiny

V našem těle se vyskytuje řada buněk, které produkují sloučeninu gastrin. Gastrin pak ovlivňuje buňky žaludku uvolňující žaludeční kyselinu. Lze tak říci, že gastrin je zodpovědný za správnou kyselost žaludku. Někdy se může stát, že se z buněk vylučujících gastrin vytvoří nádor, který se označuje jako gastrinom. Nejčastěji vzniká ve slinivce břišní a ve dvanáctníku, může (ale nemusí) být zhoubný a vylučuje do organismu velké množství gastrinu.

Projevy

Nadbytek gastrinu způsobí zvýšenou sekreci žaludeční kyseliny a těžké překyselení žaludku. To má za následek častější výskyt vředů v žaludku a dvanáctníku. Projevy nemoci pak souvisí zejména s nimi – bolesti břicha, krvácení do trávícího traktu, nechutenství, průjem apod.

Diagnostika

U nemocného s podezřením na Zollinger-Ellisonův syndrom se stanovuje hodnota gastrinu v krvi. Zdroj gastrinu, tj. nádorovou tkáň, je pak nutno hledat pomocí zobrazovacích metod jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance.

Léčba

Zvýšená sekrece kyseliny chlorovodíkové se léčí pomoci léků ze skupiny tzv. blokátorů protonové pumpy, které účinně snižují kyselost žaludku. Samotný nádor se léčí chirurgicky nebo pomocí chemoterapie. Jedině úspěšná likvidace nádoru vede k úplnému uzdravení nemocného. Prognóza nemoci závisí zejména na vlastnostech nádoru. Agresivní zhoubné gastrinomy mají horší prognózu i vyšší úmrtnost, málo zhoubné a nezhoubné gastrinomy nejsou zdaleka tolik nebezpečné.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013