Změna barvy stolice

Stolice a její zabarvení nám může říct poměrně dost o zdravotním stavu jedince. Je to výsledný odpadní produkt našeho trávícího traktu a není proto žádným překvapením, že řada chorobných stavů má na zabarvení výkalů vliv.

Hnědá stolice – Toto je normální zabarvení stolice. Hnědá barva je dána přítomností žlučových barviv ve stolici (zejména produkty barviva bilirubinu). Nemůžeme pochopitelně stanovit, že člověk s hnědou stolicí má zdravý trávící trakt, je to však pravděpodobnější, že u jiného zabarvení výkalů.

Světlá stolice – Světlé zabarvení stolice je obvykle způsobeno větším či menším nedostatkem žluče ve stolici. To bývá spojeno s nemocemi jater, žlučníku a žlučových cest. Více si přečtěte v příslušném textu.

Žlutá, mastná stolice – Tato konzistence a barva stolice je klasicky spojena s narušeným vstřebáváním tuků, odborně to označujeme jako steatorea. Existuje velké množství důvodů poruchy vstřebávání tuků, běžně jde o různé poruchy vstřebávání živin u nemocí jater, žlučníku, žlučových cest, slinivky břišní, nebo tenkého střeva. Více najdete v textu o mastné stolici.

Černá stolice – Toto může být velmi nebezpečné. Černá stolice může být samozřejmě zabarvena stravou (např. velké množství borůvek), živočišným uhlím a-nebo preparáty železa, ale jde-li o průjmovitou a páchnoucí černou břečku, označujeme ji odborně jako melénu a ta je důsledkem krvácení do trávící trubice kdekoliv od hltanu po horní část tenkého střeva. Tento stav vyžaduje okamžité vyšetření lékařem!

Zelená stolice – Zelená stolice (obzvláště je-li průjmovitá) se klasicky vyskytuje u střevních infekcí, charakteristická je pro salmonelózu. Tuhá zelenošedočerná stolice se ovšem může vyskytovat při užívání preparátů železa a zelenočerná stolice je dokonce naprosto normální u novorozenců.

Červená stolice – Lépe řečeno bychom měli mluvit o červené příměsi ve stolici. Může jít o vliv potravy (rajský protlak, potravinová barviva, apod.), ale často se jedná o červenou krev ve stolici. Tu označujeme odborně jako enteroragii a znamená krvácení do trávícího traktu z dolní části tenkého střeva, nebo z tlustého střeva a konečníku. Nejčastější příčinou jsou vnitřní hemoroidy, o dalších příčinách si můžete přečíst v textu o krvi ve stolici.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013