Zimnice

Zimnice jako příznak označuje pocit velmi nepříjemného chladu, kdy se člověk prostě nemůže zahřát. Kromě husí kůže se obvykle objevuje i svalový třes, který může dosáhnout podoby třesavky celého těla. Zimnice prakticky vždy souvisí s infekčním onemocněním a vysokou horečkou. Není to pravidlem, ale obvykle se jedná o bakteriální infekci.

Příčiny

1. Angína – Angína je poměrně běžné infekční onemocnění mandlí. Jeho průběh nebývá většinou dramatický, u některých těžkých forem se nicméně mohou vyskytovat jak vysoké horečky se zimnicemi a třesavkou, tak silné bolesti v krku a bolesti při polykání.

2. Záněty žlučových cest – Jedná se o velice závažné stavy, které mohou bez správné léčby nemocného i usmrtit. Mezi trojici hlavních příznaků patří vysoké horečky se zimnicí a třesavkou, žloutenka a bolest v pravém podžebří.

3. Zápal plic – Rozsáhlejší zápaly plic bývají spojeny s horečkami, které mohou být doprovázeny i zimnicí. Dalšími příznaky bývá kašel, někdy i dušnost.

4. Zánět ledvin – Bakteriální záněty ledvin (pyelonefritidy) mohou mít značně dramatický průběh. Kromě velmi vysoké horečky a bolesti v bedrech se objevují bolesti hlavy, zimnice a třesavka.

5. Malárie – Zimnice je neoddělitelným příznakem tohoto infekčního onemocnění vyvolaného prvokem známým jako Plasmodium. Tento prvok proniká do červených krvinek a záchvatovitě působí jejich rozpad, což je spojeno se záchvaty horečky a zimnice. Ve Střední Evropě se jedná o nemoc raritní. Více si přečtěte v příslušném textu.

Léčba

Kromě léčení základní nemoci (typicky pomocí antibiotik, či eventuálně antimalarik) můžeme léčit i zimnici a to snížením teploty. Používáme nejrůznější protizánětlivé léky, z nichž velmi účinný je paracetamol. Musíme si také uvědomit, že při vysoké horečce člověk ztrácí tekutiny a musí být dostatečně hydratován.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013