Zarudnutí obličeje

Zarudnutí obličeje je velice častý problém, obvykle je však zcela neškodný a souvisí s emocemi. Méně známý je fakt, že jej mohou způsobovat i některá onemocnění, ve vzácnějších případech i vážná.

Příčiny

1. Emoce – Emoce jsou spojeny s aktivitou vegetativního nervového systému, který není ovládaný vůlí. Důsledkem může být viditelné rozšíření podkožních drobných cév a zvýšený průtok krve způsobí zarudnutí obličeje. U lidí s labilnějším vegetativním systémem to může být poněkud problém, protože časté zarudnutí obličeje při emocích jako je rozčilení a stud je může poněkud obtěžovat.

2. Alkohol – Alkohol a jeho metabolické produkty způsobují svým účinkem dočasné rozšíření podkožních cévek v obličeji (obzvláště na nose), což pak vede k zrudnutí obličeje u podnapilých lidí. Vyšší pravděpodobnost je u lidí s vrozeně horším odbouráváním produktů alkoholu, jako jsou např. Asiaté.

3. Teplo – Přehřátí organizmu (typicky pobyt v teplém prostředí či fyzická námaha) je spojeno s nutností chladit. Kromě pocení je jedním z účinných chladících mechanizmů právě rozšíření podkožních cév, což lépe umožní v nich proudící krvi předávat teplo do okolního prostředí. Zarudnutí je opět typickým příznakem.

4. Alergická reakce – Součástí alergie může být i zarudnutí a otok obličeje. Jedná se o příznaky vystupňované reakce organizmu na alergen.

5. Léky – Celá řada léků může způsobit rozšíření cév v podkoží a tím vyvolat zarudnutí. Typické je to například pro nitráty, léky na štítnou žlázu a mnohé další.

6. Růžovka – Toto je kožní onemocnění odborně označované jako rosacea [Rozácea]. Vyskytuje se přibližně u 10% populace. Postihuje obličej, kde vytváří zarudnutí ne nepodobné zarudnutí po požívání alkoholu (viz. výše). Lidé s růžovkou tak mohou být omylem považováni za alkoholiky.

7. Karcinoid – Toto je poměrně zvláštní a relativně vzácný nádor, který se vyskytuje ve střevech a v plicích. Jeho plicní formy bývají svým charakterem zhoubné, u střevních se ovšem může chovat i nezhoubně (tj. netvoří metastázy). Bez ohledu na svůj zhoubný či nezhoubný charakter bývají ovšem buňky karcinoidu schopné vytvářet řadu působků, které pak ovlivňují pochody v organizmu a způsobovat příznaky jako je zarudnutí obličeje (odborně flush [flaš]), bolesti břicha, průjmy, bušení srdce a záchvaty dušnosti. Více si přečtěte v příslušném článku.

8. Systémový lupus erythematosus – Jedním z celé řady příznaků tohoto zákeřného

autoimunitního onemocnění je i zarudnutí obličeje, které má podobu motýla – na tvářích se nachází křídla, která se spojují v oblasti nosu. Tento „motýlovitý erytém“, jak se zarudnutí nazývá, je pro lupus velmi typické.

9. Hemangiomy – Tyto nezhoubné nádory tvořené krevními cévami jsou v obličeji typické pro dětský věk a mají podobu ohraničených zarudlých až nafialovělých skvrn (naevus flammeus [névus flameus] neboli česky oheň). Velmi často samy mizí, někdy se odstraňují pomocí laseru.

10. Otrava oxidem uhelnatým – Při otravě tímto plynem blokujícím přenos kyslíku do tkání má člověk zarudlý obličej, což je způsobeno rozšířením podkožních cévek s následným překrvením obličeje.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013