Zánět prostaty

Prostata je orgán, který je součástí mužského pohlavního systému. Obklopuje močovou trubici a nachází se pod močovým měchýřem. V oblasti prostaty do močové trubice vyúsťují chámovody, kterými při ejakulaci protéká sperma z varlat uložených v šourku. Na celkovém objemu spermatu se podílí i tekutina produkovaná prostatou, která obsahuje řadu látek pro výživu spermií.

Příčiny

Akutní zánět prostaty obvykle vzniká na podkladě bakteriální infekce. Původci může být celá řada bakterií, mnohdy jsou to bakterie, které běžně kolonizují močovou trubici, jindy méně časté bakterie, které proniknou do prostaty při celkovém oslabení imunity. Relativně vzácně může zánět prostaty vzniknout i u sexuálně přenosných chorob jako je kapavka a infekce způsobená chlamydiemi (to nejsou bakterie, ale nitrobuněční parazité). Dodejme ještě, že zvýšené riziko vzniku akutního zánětu prostaty mají pacienti po provedení biopsie prostaty. Chronický infekční zánět prostaty je spojen s trvalým osídlením prostaty bakteriemi, má mnohem méně závažné projevy než akutní zánět.

Projevy

Akutní zánět prostaty je poměrně dramaticky vyhlížející stav, který je spojen s horečkou, bolestmi břicha v dolním v podbřišku a v oblasti genitálií. Může se objevit časté močení a nepříjemné pálení a řezání při močení jako při infekci močových cest. Horečka bývá doprovázena nevolností a někdy i zvracením. Značně bolestivá bývá ejakulace a pochopitelně i vyšetření konečníku prstem.

Diagnostika

V krevních náběrech najdeme známky zánětu, tj. zvýšený počet bílých krvinek, zvýšené CRP a zvýšenou sedimentaci. Cenné je i zvýšení PSA v krvi. PSA je látka produkovaná buňkami prostaty. Je to mimochodem tzv. tumor marker, tzn. jeho koncentrace roste i při rakovině prostaty.

Léčba

Základem terapie jsou antibiotika, léky proti bolesti a dostatečná hydratace pacienta. Těžší případy si obvykle vyžádají hospitalizaci pacienta na oddělení. K zajištění odchodu moči lze nemocného zacévkovat, jedná se však v tomto případě o nárazově velmi bolestivý zákrok
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013