Vzduch v břiše

Vzduch v břiše se odborně označuje jako pneumoperitoneum. Obvykle se jedná o velmi závažný příznak, který vzniká při protržení některé části trávící trubice.

Příčiny

1. Prasklý vřed – Při prasknutí žaludečního nebo dvanáctníkového vředu dojde k protržení trávící trubice a uvolnění vzduchu do dutiny břišní.

2. Protržení střeva – Tento stav může mít více příčin, jak o něm píšu ve zvláštním textu. Asi nejčastější příčinou je protržení endoskopickým přístrojem při kolonoskopii, může vzniknout i u řady chorob (prasknutí střevní výchlipky při divertikulóze, úraz, zánět slepého střeva, pokročilá forma rakoviny tlustého střeva, těžké formy zánětů jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida).

3. Úraz břicha – Otevřené zranění dutiny břišní, tj. stav, při kterém došlo ke komunikaci břišní dutiny s okolím, je spojeno s průnikem vzduchu do břicha.

4. Stav po operaci – Po operaci v břišní dutině (ať již po otevřené operaci nebo po laparoskopickém zákroku) se v břiše nachází vzduch. Vzhledem k přísnému zachování aseptických podmínek se tento vzduch vstřebává, aniž by nějak uškodil.

Diagnostika

Samotný vzduch v břiše nejlépe zjistíme z prostého rentgenu břicha. Přesnější příčinu pak dohledáváme pomocí dalších vyšetření (např. CT vyšetření břicha). V akutním stavu u poškození trávícího traktu je mnohdy nutný chirurgický zákrok v břišní dutině, kdy se identifikuje místo protržení trávící trubice a následně se může i spravit.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013