Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je vzácným autoimunitním typem zánětu trávící trubice podobně jako Crohnova choroba. Proč ji jmenujeme zvlášť? Je to proto, že od Crohnovy choroby se v některých vlastnostech významně odlišuje. První a zásadní rozdíl je, že ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo. Nejčastěji začíná v oblasti konečníku a postupuje směrem k tenkému střevu. Tenké střevo však nikdy nenapadá.

Příčina: Stejně jako u Crohnovy choroby je to autoimunitní zánět neznámé příčiny. Náš vlastní imunitní systém napadá naše tělo, v tomto případě buňky střevní stěny tlustého střeva.

Prevence

Zde je to zajímavé. Zdá se, že vhodnou prevencí je zvýšený příjem vlákniny (podobně jako je tomu u rakoviny tlustého střeva) a kupodivu i kouření. Ano slyšíte dobře, nižší výskyt ulcerózní kolitidy u kuřáků je asi jediný pozitivní efekt, který kouření má. Chce-li někdo kvůli tomu snad začít kouřit, tak je to jeho hloupost.

Projevy

Typicky se objevují časté a nutkavé průjmy, často spojené s křečemi, bolestmi břicha, bolestí konečníku s bolestmi při stolici a příměsí hlenu a krve ve stolici. K tomu podobně jako u Crohnovy choroby může přistupovat hubnutí, únava a zvýšená teplota. Chronicky probíhající zánět může vyvolat zúžení střevní stěny. Těžce probíhající nemoc může způsobit akutní toxické megakolon, které je jednou z nejobávanějších komplikací ulcerózní kolitidy.

Diagnostika

Kromě anamnézy obtíží a fyzikálního vyšetření mají význam krevní náběry (parametry výživy, sedimentace, CRP) a v diferenciální diagnostice i vyšetření stolice (novinkou je vyšetření tzv. kalprotektinu ve stolici). Pro zhodnocení dléky a tíže postižení tlustého střeva je zcela nepostradatelná kolonoskopie, kdy můžeme z viditelně postižené sliznice odebrat vzorky na histologii k definitivnímu potvrzení diagnózy.

Komplikace: Oproti Crohnově chorobě je v terénu zánětu ulcerózní kolitidy vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Kromě toho stěna střeva poškozená zánětem může ztratit schopnost posunovat tráveninu. Dojde k nahromadění tráveniny v této části tlustého střeva a k jeho ucpání. Bakterie a jejcih toxiny mohou tak snadno začít prostupovat střevní stěnou a způsobit zánět pobřišnice (peritonitida), což je život ohrožující stav.

Léčba

Člověk by měl přijímat stravu, která mu nedělá potíže, dále se podávají podobně jako u Crohnovy choroby protizánětlivé léky jako jsou sloučeniny sulfasalazin, mesalazin, azathioprin (lék Imuran) a kortikoidy. Moderním způsobem terapie je biologická léčba. U vážnějších forem je zde možnost řešit chirurgicky. Odstraní se postižená část tlustého střeva (někdy celé tlusté střevo) a horná pahýl se napojí na konečník. Někdy se před tímto napojením vytvoří dočasná kolostomie, aby si střevo odpočinulo. Je nutno zdůraznit, že i takto ponechaný konečník se může stát místem vzniku nádoru tlustého střeva a jsou nutné jeho pravidelné lékařské kontroly. Nejradikálnější operací je odstranění celého tlustého střeva i s konečníkem a vytvoření tzv. ileoanálního pouche, nebo vyvedení tenkého střeva na povrch břicha (tzv. ileostomie).
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013