TUR syndrom

TUR syndrom (označuje se i jako TURP syndrom) je relativně vzácnou urologickou komplikací, která vzniká po operaci prostaty.

Příčiny

Syndrom vzniká při operačním odstranění prostatické tkáně, které se provádí jako léčba zvětšení prostaty. Obvykle je tento zákrok prováděn tzv. transuretrálně, tj. operační nástroje se zavádí skrze močovou trubici. Zákrok se proto označuje zkratkou TURP (TransUretrální Resekce Prostaty). Při této operaci se přes močovou trubici směrem do močového měchýře vpouští sterilní tekutina, která promývá a očišťuje operační prostor. Tekutina ovšem může být vstřebávána přes stěnu močového měchýře do krve a je-li jí vstřebáno velké množství, může způsobit rozvrat vnitřního prostředí organismu. Tekutina totiž obsahuje jen málo iontů a při vstřebání do krve ji příliš naředí – dochází k poklesu koncentrace iontů.

Video se skvěle znázorněnou operací prostaty (TURP)

Projevy

Rozvrat vnitřního prostředí se objeví relativně krátce po operaci prostaty. Obvyklými příznaky jsou dezorientace, zmatenost, bolesti hlavy, zvracení, poruchy srdečního rytmu a někdy i poruchy vědomí. Syndrom může vést i ke smrti.

Diagnostika

Náběr krve u pacienta po TURP s výše uvedenými příznaky ukáže pokles koncentrace iontů – zejména sodíku.

Léčba

podávají se infuze s vyšším množstvím sodíku, což obvykle vede k úpravě stavu. Současně lze podávat diuretika, aby se zabránilo ještě většímu převodnění pacienta.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013