Tmavá moč

Tmavá moč je poměrně častým nálezem. Za jistých okolností se může jednat o zcela normální věc, jindy může souviset s onemocněními močových cest nebo zcela jiných orgánů.

Příčiny

1. Hustá moč – Tmavá barva moči obvykle doprovází nízký příjem tekutin a dehydrataci. V takovém případě ledviny vylučují odpadní látky jen s minimálním množstvím vody, moč je zahuštěná a tmavá. Lidé s dostatečným příjmem tekutin mívají moč zředěnou a světlou.

2. Krev v moči – Malá příměs krve v moči může vést k jejímu tmavému zabarvení. K zabarvení stačí i minimální množství krve. Všechny příčiny tohoto nálezu jsou detailněji zpracovány v příslušném článku.

3. Nemoci jater a žlučových cest – V játrech se zpracovává barvivo bilirubin, které vzniká rozpadem červených krvinek. Úprava spočívá v tzv. konjugaci, po které se bilirubin stane rozpustným ve vodě (tj. v moči i ve žluči). Tento konjugovaný bilirubin se pak vylučuje do žluči a se žlučí odchází do střeva. Dojde-li k poruše vylučování bilirubinu do žluče nebo k poruchám odtoku žluči, hromadí se bilirubin v těle a to způsobí žloutenku. Konjugovaný bilirubin, který neodchází žlučí z těla, se toulá v krevních cévách, až se dostane do ledvin a odtud do moči. Moč je pak konjugovaným bilirubinem zabarvena tmavě. Mezi choroby, kterých se to týká, patří infekční choroby jater (hepatitidy), jaterní cirhóza (bez ohledu na její vyvolávající příčinu) a uzávěr žlučových cest žlučovými kameny, nádorem žlučníku či nádorem slinivky břišní.

4. Léky a potraviny – Některá léčiva mohou způsobit tmavé zabarvení moči, například fenazopyridin. Z potravin se udává zabarvení moče po borůvkách nebo červené řepě.

5. Myoglobin – Tato sloučenina se nachází ve svalových vláken. Dojde-li k masivnímu poškození a rozpadu svalů (odborně rabdomyolýza), uvolní se z nich myoglobin a krevním řečištěm se dostává do ledvin. Poškozuje jejich tkáň, může způsobit akutní ledvinné selhání a dále mění barvu moči na tmavohnědou.

6. Alkaptonurie – Pro pořádek je nutné zmínit i tuto vrozenou genetickou poruchu, která způsobí tmavnutí moči při kontaktu se vzduchem.

Diagnostika

Pro diagnózu je vhodné zjistit, zda dotyčný (-á) dostatečně pije. Dále je vhodné vyšetřit moč a zjistit její hustotu, přítomnost krve, bakterií apod. Krevní náběry umožňují určit hodnotu bilirubinu a jaterních testů. Nemoci jater a žlučových cest (zvláště nádory v těchto oblastech) pak lze zjistit i pomocí zobrazovacích metod – ultrazvuk či CT břicha. Vyšetření dolních močových cest včetně močového měchýře umožňuje cystoskopie.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013