Syndrom Rapunzely

Syndrom Rapunzely je extrémně vzácná psychiatrická porucha, která je pojmenována po jedné z postav v pohádkách bratří Grimmů. Dívka Rapunzela žije ve věži a její vlasy dosahují z nejvyššího okna věže až na zem. A právě vlasů se tento syndrom týká.

Nemocní se syndromem Rapunzely jsou obvykle psychiatricky nemocní lidí, kteří mají nezkrotnou touhu vytrhávat si vlasy a pak je pojídat. Na první pohled zejména kosmetický problém, který je pro zdravé lidi poněkud nechutný, může vést k závažným komplikacím. Pozřené vlasy totiž nejsme schopni rozložit a v trávícím traktu mohou časem vytvořit poměrně velká klubka, která mohou trávící trubici ucpat – nejčastěji v oblasti tenkého a tlustého střeva. Ucpání střev je bolestivý stav, který může skončit i smrtí.

Léčba

Psychiatrické obtíže s různým úspěchem léčí psychiatři pomocí léků. Již vzniklé ucpání trávícího traktu lze řešit buď endoskopickým přístrojem nebo klasickou otevřenou operací – rozříznutí břicha a trávícího traktu a následné vyjmutí vlasového klubíčka, které může být překvapivě velké.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013