Syndrom explodující hlavy

Syndrom explodující hlavy je velice vzácné onemocnění, které bylo zmíněno v jednom z dílů seriálu dr. House. Vyskytuje se o něco častěji u žen a postiženým může značně znepříjemňovat život.

Příčiny

Není jasné, co přesně je vyvolávajícím faktorem tohoto stavu. Někdy se předpokládá jistý vliv únavy, stresu a psychického vyčerpání. Může se jednat i o epileptický záchvat, který postihuje část mozku blízko oblasti, která zpracovává zvuky. Ať tak či tak, projevy syndromu jsou velmi nepříjemné.

Projevy

Syndrom se zařazuje do skupiny poruch spánku. Během spánku je postižený probuzen nepříjemným vjemem, který lze popsat jako zvuk výbuchu. Zdroj výbuchu udává postižený ve své hlavě. Vjem není bolestivý a může se několikrát po sobě opakovat. Efekt těchto nepříjemných pocitů na spánek a na celkový psychický stav postiženého si lze snadno představit.

Diagnostika

Syndrom nelze mimo údajů od pacienta prakticky nijak diagnostikovat, lze provést EEG vyšetření k eventuálnímu vyloučení epilepsie. U pacienta s výše uvedenými obtížemi by se jistě provedlo i CT mozku k vyloučení jakýchkoliv patologických procesů v mozkové tkáni (mozkové nádory apod.).

Léčba

Problémy většinou samy vymizí a není potřeba je nijak důrazně léčit. Obecně se doporučuje dostatek spánku, pravidelný spánkový režim, vyhýbání se alkoholu před spaním, relaxační cvičení apod. V těžších případech předepsali neurologové pacientům se syndromem explodující hlavy antidepresiva s uspokojivým efektem.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013