Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je klasické autoimunitní onemocnění. Nemoc je to sice relativně vzácná, ale je nepříjemná a sluší se o ní napsat několik slov. Vyvolávající faktor není známý. Sjögrenův syndrom je typičtější pro ženy, ale může se objevit i u mužů. Vyskytuje se buď sám, nebo společně s jinými autoimunitními nemocemi.

Příčiny

Jak je pro autoimunitní nemoci typické, tak i Sjögrenův syndrom vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a vyvolávajícího faktoru. Vyvolávající faktor není známý. Buňky a protilátky našeho imunitního systému se obrátí proti našemu tělu a napadnou naše buňky. Konkrétně Sjögrenův syndrom postihuje buňky slinných, slzných a dalších žláz (slinivka břišní, žlázky ve vagině, příušní žláza) a podle toho se i projevuje.

Projevy

Projevy vychází z funkce postižených buněk. Poškození buněk slinných žláz má za následek snížení produkce slin a tím sucho v ústech (neboli xerostomii), poruchy polykání a poruchy příjmu potravy. Objevuje se páchnoucí dech a také se více kazí zuby, protože sliny mají ochranný vliv proti vzniku zubního kazu. Snížená tvorba slz má za následek vysychání očí (neboli xeroftalmii) a to vede k nepříjemným pocitům pálení očí a nesnášenlivosti slunečního záření. Postiženy mohou být u ženy i žlázky v pochvě a žena při sexuálním styku nezvlhne. Důsledky si dokážeme představit. Někdy bývá postižena i slinivka břišní, která tvoří trávící šťávy. Nemocný pak začne špatně trávit potravu, ta se nevstřebává stěnou střeva a vylučuje se se stolicí. Důsledkem jsou objemné nažloutlé páchnoucí stolice. Pokud je autoimunitou napadena příušní žláza, tak zduří (trochu to připomíná příušnice).

Diagnostika

Lékaře upozorní výše uvedené projevy, kromě toho se provádí speciální Schirmerův test. Ten je v podstatě jednoduchý a informuje lékaře o tvorbě slz. Pod dolní víčko oka nemocného se zasune konec filtračního papírku, chvíli se v oku ponechá a po určitém čase vyjme. Na papírku se pak hodnotí vzdálenost, do které postoupí vlhkost. Lze také zjistit protilátky z krve speciálním laboratorním vyšetřením.

Prevence

Prevence této nemoci neexistuje, možná je pouze její léčba.

Léčba

U této nemoci jsou důležitá režimová opatření spojená s léčbou symptomů. Snížená produkce slin a obtížnější polykání se dá vyřešit častým pitím a zejména zapíjením soust potravy. Nedostatek slz se dá řešit častým prokapáváním očí umělými slzami. Při sexuálních obtížích u žen způsobených suchou sliznicí v pochvě lze použít lubrikační gely. Narušení trávící funkce slinivky lze obejít tak, že podáváme syntetické náhražky jejích trávících enzymů.

Vyskytuje-li se Sjögrenův syndrom jako doprovodný projev jiného autoimunitního onemocnění, léčíme onemocnění základní podle daných pravidel.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013