Sartany

Sartany jsou internistům velmi známé, řadí se totiž mezi nejpoužívanější léky na vysoký krevní tlak. V medikaci celé řady interně léčených pacientů sartan najdeme.

Princip účinku: Účinné látky obsažené v sartanech mají vliv na metabolizmus organizmu a úspěšně blokují receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Angiotenzin II má vliv na zvyšování krevního tlaku, ovlivňuje vylučování minerálů v ledvinách (zvýší vylučování sodíku a sníží vylučování draslíku) a kromě toho má řadu dalších efektů na organizmus a základní orgány jako je srdce a ledviny. Účinek sartanů je podobný účinku ACE-Inhibitorů, které ovšem blokují samotný vznik Angiotenzinu II.

Využití

Sartany se využívají k léčbě vysokého tlaku. Vzhledem k celkovému pozitivnímu působení jsou vhodné, když má pacient zároveň postižení ledvin (např. diabetickou nefropatii při cukrovce 1. typu a 2. typu) nebo onemocnění srdce (stavy po infarktech, kardiomyopatie včetně dilatační apod.). Jistě si povšimnete, že využití sartanů je podobné využití ACE-Inhibitorů. Lze však říci, že účinky ACE-Inhibitorů jsou silnější, a proto sartany používáme spíše ve chvíli, kdy ACE-Inhibitor použít nelze (například při nepříjemném suchém kašli, který ACE-Inhibitory na rozdíl od sartanů způsobují).

Účinné látky: Existuje jich celá řada, poznáme je jejich koncovkou -sartan. Zmiňuji pouze ty nejdůležitější, které v ČR tvoří složky nejpoužívanějších léků.

Losartan – např. léky Lozap, Losartan, Lorista, Sangona a další

Valsartan – např. léky Blessin, Kylotan, Valsacor, Valzap a další

Irbesartan – např. léky Ifirmasta, Irbec, Irbesartan, Karvea a další

Kombinované preparáty – Obsahují směs některé z výše uvedených účinných látek s jiným lékem, většinou diuretikem.

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky sartanů jsou vzácné. Preparáty mohou samy o sobě nebo v kombinaci s jinými léky na tlak způsobit prudké snížení tlaku a možný kolaps. V kombinaci s některými léky (typicky s Verospironem) mohou sartany vyvolat zadržováním draslíku v organizmu nebezpečnou hyperkalémii. Sartany by v žádném případě neměly být podávány v těhotenství a kojícím matkám.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013