Prokinetika

Prokinetika jsou skupinou léků s využitím zejména v gastroenterologii, do češtiny by se dal název této lékové skupiny přeložit jako „léky na zlepšení pohyblivosti trávícího traktu“.

Princip účinku: Léky různými mechanizmy stimulují činnost svaloviny jícnu, žaludku a střev a tím urychlují činnost trávícího traktu. Obvykle působí i na centrální nervový systém a tlumí pocity nevolnosti.

Využití

Léky lze použít v injekční formě, nebo ve formě čípků při nevolnosti a zvracení, jinak je lze užívat jako tablety v situacích, kdy chceme urychlit trávící trakt. Mohou se podávat při pálení žáhy ke snížení návratu žaludeční kyseliny, u zhoršené vyprazdňovací schopnosti žaludku, u dráždivého tračníku spojeného se zácpami a plynatostí.

Účinné látky: Existuje více účinných látek, které se poněkud liší přesným mechanizmem působení, za ty nejdůležitější lze považovat:

Metoklopramid – např. léky Cerucal a Degan

Itoprid – např. léky Itoprid, Kinito a Progit

Domperidon – např. lék Motilium

Nevýhody

Léky by se neměly podávat u krvácení do trávícího traktu. Někdy mohou vyvolávat průjmy, sucho v ústech a různé další trávící obtíže. Určitým vlivem na centrální nervový systém mohou některé zhoršovat pozornost a způsobovat pohybové obtíže podobné Parkinsonově chorobě, to si již však přečtěte u jednotlivých léků.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013