Pickwickův syndrom

Pickwickův syndrom je stav vyskytující se u monstrózní obezity. Zhoršuje kvalitu života postižených, ohrožuje jejich zdraví a zkracuje jim život.

Příčiny

Porucha se vyskytuje zejména vleže ve spánku,kdy obézní jedinci leží na zádech. Za prvé mají obézní lidé zmenšenou sílu měkkého patra, které má ve spánku tendenci kolabovat a uzavírat dýchací cesty – vzniká syndrom spánkové apnoe. K tomu je nutno přičíst fakt, že obézní břicho vleže natlačí bránici vzhůru do hrudníku a tím stlačí plíce.

Projevy

Syndrom se projevuje nedostatkem kyslíku vleže na zádech – pocit dušnosti, únava a pospávání během dne. Při spánku se kromě toho navíc objeví projevy spánkové apnoe – vyskytují se okamžiky, kdy tučné a ochablé měkké patro ucpe dýchací cesty a postižený přestane dýchat. Po chvíli ho nedostatek kyslíku na moment probudí, on se nadýchne, a pak zase usne – celý proces začne nanovo. Tyto epizody nočního dušení jsou spojené se zvýšením krevního tlaku. To při dlouhodobém trvání může vést k vážným kardiovaskulárním onemocněním. Nutno ovšem poznamenat, že u silně obézních a jinak vážně nemocných pacientů může být nedostatek kyslíku při uložení do vodorovné polohy tou poslední kapkou a může se podílet i na jejich náhlé smrti.

Diagnostika

Diagnóza se určí nálezem obtíží u obézního pacienta. Problémy při bdění může pacient sdělit sám, potíže ve spánku se dají určit pomocí monitorace spánkového cyklu. V krvi nemocných najdeme menší koncentraci kyslíku, ale více červených krvinek (což je snaha organismu vyrovnat se s nedostatkem kyslíku).

Léčba

Hlavním řešením je zhubnout, což nemocnému značně uleví. Noční problémy v podobě spánkové apnoe lze kromě redukce váhy řešit buď operací měkkého patra (obvykle pomocí laseru) nebo přetlakovým přístrojem CPAP (viz příslušný text o spánkové apnoe).
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013