Pergamenová kůže

Pergamenová kůže je v medicíně označení pro velmi tenkou, vyschlou a křehkou kůži, která se snadno poraní. U nemocných pokročilého věku se s ní setkáváme poměrně často.

Příčiny

1. Věk – S věkem postupně ubývá pojivová tkáň, kůže se ztenčuje a ztrácí svou pružnost. S pergamenovou kůži se velmi často setkáváme u pacientů nad 80 let věku. Patrnější je u lidí s menším objemem podkožního tuku.

2.Dehydratace – Ztráta tekutiny u starších lidí vede ke ztrátě napětí kůže (kožního turgoru), již i tak přítomné ztenčení kůže se ještě více zvýrazní.

3. Cévní příčiny – Na dolních končetinách se kvalita kůže zhoršuje u žilní nedostatečnosti. Horší odtok žilní krve není pro kůži nejlepší, navíc se v ní ukládá pigment a zpomaluje se odstraňování produktů metabolizmu. Proto jsou dolní končetiny více ohroženy vznikem pergamenové kůže.

Přístup a

Léčba

K pergamenové kůži je vhodné přistupovat velmi opatrně. Snadno se poraní, velmi snadno v jejím terénu vzniknou proleženiny a na dolních končetinách pak bércové vředy. Ležící pacienty s pergamenovou kůži je proto potřeba polohovat, kůže se musí pravidelně promašťovat, aby nebyla suchá a musí se dbát na prevenci poranění.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013