Pálení a řezání při močení

Pálení a řezání při močení jsou velmi častými příznaky onemocnění vylučovací soustavy. Častěji trápí ženy a mohou souviset i s gynekologickými onemocněními.

Příčiny

1. Infekce močových cest – Toto je nejčastější příčina obtíží při močení. Kromě pálení a řezání při močení se objevuje časté močení a pocit nedokonalého vyprázdnění. Vzhledem ke krátké močové trubici jsou infekcemi močových cest postiženy zejména ženy. Bakterie mohou do močových cest proniknout i při pohlavním styku a opakující se záněty močových cest často provází sex s novým partnerem. U opakovaných močových infekcí není od věci nemocnému zkontrolovat hladiny krevního cukru, protože infekce jsou častější u diabetiků 1. i 2. typu. Specifickým typem je zánět prostaty, který je velmi bolestivý a doprovázený vysokými horečkami.

2. Pohlavně přenosné nemoci – Z pohlavních chorob pálení při močení obvykle souvisí s onemocněním kapavkou. Kromě toho se objevuje i hnisavý výtok, velmi často po ránu. Řezání a pálení při močení se někdy objevuje i u infekcí chlamydiemi. Nutno dodat, že tyto pohlavní choroby se projevují spíše u mužů a u žen bývají zcela bezpříznakové.

3. Gynekologické obtíže – Gynekologické infekce (velmi často vaginální mykózy) mohou imitovat projevy močových infekcí. Diagnostika a léčba spadá do kompetence gynekologů.

4. Nádorová onemocnění – Nádory močového měchýře a rakovina prostaty mohou způsobit nepříjemné pocity při močení, není to ale pravidlem. Nádory jsou spíše bezpříznakové nebo se projeví krví v moči (rakovina močového měchýře).

5. Močové kameny – Pokud se kamínky dostanou do močové trubice, mohou způsobit bolest a nepříjemné pálení při močení.

6. Zúžení močové trubice – Vrozené či získané (často po úrazech a operacích) zúžení močové trubice může být spojeno s nepříjemnými vjemy při močení.

Diagnostika

Problémy spadají zejména do kompetence urologů, eventuálně gynekologů. Základní je vyšetření moče – chemicky a sedimentu. Tato vyšetření je vhodné doplnit i vyšetřením moči v mikrobiologické laboratoři, které určí množství bakterií (za závažný nález se považuje více než sto tisíc bakterií v mililitru moči). Při chronických obtížích u starších lidí není od věci doplnit vyšetřovací postup ultrazvukem břicha a eventuálně cystoskopií. Mladé ženy mohou podstoupit gynekologické vyšetření. Je-li podezření na pohlavně přenosné choroby, je nutné provést speciální mikrobiologická vyšetření na jejich zjištění.

Léčba

Léčba závisí na vyvolávající příčině. Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou jsou infekce, patří k nejčastějším léčebným opatřením dostatek tekutin, antibiotika a eventuálně brusinky, které jsou u močových infekcí velmi oblíbené.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013