Odvykání kouření

Odvykání kouření není snadné, přeci jen jde o závislost na návykové látce. Závislost je částečně psychická a částečně fyzická, kromě celé řady škodlivých látek obsahují cigarety sloučeninu nikotin, která stimuluje centrální nervový systém a z velké míry závislost způsobuje.

Vlastní rozhodnutí: Skutečně myšlené rozhodnutí přestat kouřit je základem. Bez něj je každé odvykání prakticky nemožné a pokusy o něj skončí nevyhnutelně neúspěšně. Rozhodnutí je vhodné si rozumově podložit a argumentů je více než dost – kromě velmi závažných zdravotních komplikací spojených s kouřením včetně řady typů rakoviny, zde hraje podstatnou roli finanční otázka a pochopitelně i zdraví lidí v kuřákově okolí. O negativech kouření si můžete blíže přečíst v příslušném textu.

Je-li člověk pevně rozhodnut, je vhodné stanovit si pevný plán s konkrétním datem, kdy kouřit přestane, a pomoci mu v tom může i schopný obvodní lékař. Ten může nejen psychicky podpořit a přispět dobrou radou, ale může doporučit i některé léky, které pacientovi pomohou závislost překonat.

Při odvykání kouření musí každý počítat s určitými nepříjemnými pocit,y nervozitou, stresem, neklidem a zvýšením chuti k jídlu, což si většinou vyžádá i přírůstek na váze. Už z toho důvodu je vhodné si najít další činnosti, zejména spojené s fyzickou aktivitou. Ty přinesou psychické uvolnění a zabrání nárůstu tělesné hmotnosti.

Léky a jiné sloučeniny:

1. Nikotinové preparáty – Je jich celá řada typů v různých formách. Existují bonbóny, žvýkačky, náplasti, inhalátory apod. Společné mají to, že obsahují nikotin a pomáhají tak tlumit fyzickou závislost na cigaretách tím, že dodávají onu návykovou látku. Mezi známé značky patří například Nicorette a Niquitin. Preparáty s nikotinem jsou volně prodejné.

2. Champix – Tento moderní lék je na lékařský předpis a věnoval jsem mu samostatný článek. Jeho účinná látka vareniklin má na mozek podobné účinky jako nikotin, na druhou stranu působí proti nikotinu v cigaretách. Člověk tak má po champixu pocit úlevy, a přesto postupně ztrácí požitek z cigaret. Lék dostanete na lékařský předpis.

3. Některá antidepresiva – V léčbě závislosti na cigaretách se využívá sloučenina bupropion, která v mozku působí na neuromediátory (tj. sloučeniny přenášející vzruchy mezi neurony) noradrenalin a dopamin. Mezi léčiva obsahující bupropion patří například lék Wellbutrin. Léky této skupiny jsou k dostání pouze na lékařský předpis.

4. Alternativní medicína – Zajímají-li vás prostředky alternativní medicíny a různé další doplňky mající vztah k odvykání kouření, pak navštivte tuto podstránku.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013