Obezita

Žádná učebnice medicíny neopomene zmínit, že obezita je v naší populaci onemocnění velmi časté. Jak vidíme každý den kolem sebe, něco na tom bude. Toto onemocnění je do značné míry spojené s abnormální hladinou cholesterolu, nemusí tomu však být vždy.

Zjistit a definovat obezitu je vcelku snadné. Jedná se o abnormální hmotnost danou zvýšeným obsahem tělesného tuku.

Ne každý obézní člověk je ohrožen komplikacemi této nemoci stejně. Existují v zásadě dva typy obezity určované dle tvaru těla postižených osob- typ jablko a typ hruška.

Hruška je typická pro ženy a postižená by se dala přirovnat k Věstonické Venuši, hlavní část tuku je uložená v oblasti boků.

Jablko je typičtější pro muže a znamená koncentraci tuku v oblasti břicha. Tuk se nachází jak okolo vnitřních orgánů břicha (viscerální tuk), tak pod kůží. Onen viscerální tuk sice nevidíme, ale jeho množství bývá v přímé úměře s na první pohled viditelným tukem podkožním. Viscerální tuk je právě tou věcí, která z obezity dělá velmi nebezpečné onemocnění, je totiž spojen s onemocněními srdce a cév a se vznikem cukrovky 2. typu se všemi jejími komplikacemi.

Příčiny

Zásadním problémem není nic jiného než vyšší energetický příjem nad energetickým výdejem. Tento stav je v drtivé většině způsobený prostým přejídáním se a nedostatkem pohybu. Svou roli zřejmě hraje i dědičnost, velmi vzácné příčiny jsou hormonální (Cushingův syndrom, snížená funkce štítné žlázy, akromegálie). Zapomenout se nesmí ani obezita způsobená lékaři jako vedlejší účinek podávání kortikoidů. Je důležité zopakovat, že ona žravost a neochota energii vydávat pohybem je zásadní a ostatní příčiny s výjimkou oněch kortikoidů jsou velmi, velmi vzácné.

Projevy a komplikace: Obezita nevypadá moc hezky a je provázená mnoha komplikacemi. U obézního člověka bývají přítomny vysoké hodnoty cholesterolu, ateroskleróza, onemocnění srdce a cév a už jednou zmíněná cukrovka 2. typu.

Člověk s nadměrnou hmotností působí také potíže svým kloubům na dolních končetinách. Dlouhodobá velká zátěž těchto kloubů se projeví časnějším nástupem artrózy. Postiženy bývají typicky kyčelní a kolenní klouby.

Diagnostika

Obezita je nemoc, kterou lékař odhadne jen při pohledu na nemocného. Že je někdo tlustý prostě vidíme. Pro objektivizaci pak lze vypočítat BMI dotyčného.

Výpočet BMI: Člověk si zjistí svoji váhu a výšku (v metrech) a spočítá si:

BMI = hmotnost v kg

(výška v m)2

Jednotkou BMI je tedy kg/m2 a jeho hodnota nad 30 znamená podle tabulek obezitu. Samozřejmě je pro hodnocení nutný i zdravý rozum. Hodnotu nad 30 může mít zcela obézní jedinec plný tuku i vysportovaný člověk, u nějž hmotnost tvoří svalová hmota.

Množství tukové hmoty lze zjistit i pomocí tzv. kaliperace, tzn. změří se tloušťka tukových řas na některých místech těla a porovná s tabulkovými hodnoty. Lze také zjistit procentuální zastoupení tělesného tuku. To se zjistí pomocí speciální váhy, která do člověka vyšle slabý elektrický proud a na základě odporu, který tělo klade, pak určí množství tuku v těle. Tuk totiž špatně vede elektrický proud a tělo s vyšším obsahem tuku tak klade větší odpor procházejícímu proudu.Pro zjištění objemu rizikového tuku na břiše se používá změření obvodu břicha a opět porovnává s tabulkami. Vyšetření je vhodné doplnit zjištěním hladiny cholesterolu a dalších tuků z krve. Obezita totiž bývá vysokou hladinou cholesterolu často doprovázena.

Léčba

1. Dietní terapie a dostatek pohybu, tzn. hodně cvičit a nepřecpávat se. Velmi jednoduché a velmi neoblíbené. Lidé budou místo toho ochotně pojídat doplňky stravy tzv. pálící tuky, což je z mého pohledu cosi ne nepodobné podvodu. Zbývá jen dodat, že dieta musí být komplexní, dlouhodobá a měla by být konzultována s odborníkem. Dieta znamená změnu stravovacích návyků, nikoliv nepřijímání potravy. Pokud jde o pohyb, tak není potřeba lámat rekordy a běhat maraton – chůze plně postačuje Půl hodina obyčejné chůze denně má obrovský efekt nejen na snížení hmotnosti, ale i na ochraně kardiovaskulárního aparátu před jeho onemocněními. Lidé s klouby poškozenými artrózou by měli preferovat plavání nebo jízdu na kole.

2. Léčba případných jiných příčin obezity, léčba hormonálních poruch, vysazení kortikoidů, je-li to možné…

3. Použití léků na hubnutí. Ty fungují na principu snížení chuti k jídlu nebo na zabránění vstřebávání tuku ve střevě. Mezi zástupce těchto léků patří např. adipex retard a orlistat.

4. Chirurgický výkon je asi poslední možností. Provádí se 2 typy operací – v USA populární je chirurgické propojení žaludku s koncem tenkého střeva, čímž se obejde dvanáctník a zabrání tak vstřebávání většiny tuků z potravy. Výhoda je ta, že člověk může sníst prakticky cokoliv a netloustne. Na druhou stranu bude trpět úpornými průjmy (prý velmi úpornými) a může začít trpět nedostatkem některých živin.

U nás je z operací preferovaná bandáž žaludku. Znamená to, že se kolem žaludku chirurgicky zavede manžeta a jejím utažením žaludek získá podobu přesýpacích hodin, přičemž horní část těchto hodin je menší. Hlavním důsledkem je ztráta chuti k jídlu, nic víc a nic míň. Výsledky jsou perfektní a pacient může shodit i přes 40-50 kg. Nevýhoda je, že pacient za den nesmí téměř nic sníst (nemá hlad, ale někteří lidé se nepřecpávají z hladu), může bandáž „ošálit“ pojídáním tekuté kalorické potravy (šlehačka…) a že tato operace musí být doživotní. Při odstranění manžety dostává pacient ohromnou chuť k jídlu, nabere zpět svou váhu a může se i doslova užrat k smrti. Tato operace není určena každému a je indikována po konzultaci s psychologem jen pro velmi obézní a s lékařem spolupracující pacienty, u kterých jiná léčba selhala. Není možné si myslet, že ji lékař doporučí jen na pacientovo požádání.

Pokud jde o liposukci, tak to je jen kosmetický výkon, který spočívá v odsátí podkožního tuku. Nejvíce škodlivý tuk však je, jak již bylo zmíněno, uložen kolem břišních orgánů a ten liposukce neodstraňuje. Liposukce tedy kromě prostého snížení hmotnosti a kosmetického efektu nemá žádný výrazný léčebný efekt.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013