Nykturie

Časté noční močení se označuje jako nykturie. Jedná se o příznak řady chorobných stavů od banálních až po závažnější.

Příčiny

1. Zvětšení prostaty – Toto je pochopitelně asi nejčastější příčina častějšího nočního močení u mužů nad 50 let. Tkáň zvětšené prostaty utlačuje močovou trubici a zhoršuje vyprazdňování. Moč odtéká v přerušovaném tenkém proudu, člověk se plně nevymočí a po určité době ho pocit nutkání na močení probouzí znovu. Příčinou zvětšení prostatické tkáně může být pochopitelně i rakovina prostaty.

2. Srdeční selhávání – Nykturie je varovným příznakem srdečního selhávání, a to spíše jeho pravostranné složky, tj. hromadění krve v žilách před pravou polovinou srdce. Když si člověk lehne, zvýší se návrat žilní krve z dolních končetin a nahromadí se tak více krve v žilách v břiše, kam patří i ledvinové žíly. To vede ke zvýšení tlaku krve v ledvinách, což má za následek vyšší filtraci a vznik většího množství moči.

3. Léčba diuretiky na noc – Léky na odvodňování podané večer pochopitelně mohou být spojena s vyšší frekvencí nočního močení, protože se díky nim vytváří větší objem moči. Abychom tento problém zmírnili, předepisujeme je pacientům zejména na ráno, eventuálně na poledne a večer se jim v medikaci spíše vyhýbáme.

4. Nadměrné pití na noc – Příjem tekutin před spaním je pochopitelně často spojen s nucením na močení během noci. Jedná se o neškodný a lehce řešitelný stav.

5. Ostatní příčiny častého močení – Tyto příčiny vyvolávají časté močení jak během dne, tak během noci (infekce močových cest, cukrovka 1. typu a 2. typu, diabetes insipidus apod).

Diagnostika

Vyšetření můžeme začít zjištěním charakteru problémů pacienta, význam má anamnéza o jeho existujících chorobách a užívaných lécích. Ve fyzikálním vyšetření pátráme po známkách srdečního selhávání, vhodné je i vyšetření prostaty per rectum. Cenné může být chemické a mikrobiologické vyšetření moči, eventuálně ultrazvuk močového traktu. Dále již postupujeme podle konkrétního podezření.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013