Noční pocení

Ojedinělý výskyt nočního pocení je častý a obvykle zcela neškodný stav, který souvisí s vyšší teplotou v místnosti, kde se spí. Může se však jednat i o příznak řady vážných nemocí.

Příčiny

1. Banální příčiny – Do této kategorie bych zahrnul příliš vysokou teplotu v místnosti, příliš silnou peřinu apod. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.

2. Běžné infekce – Běžné infekce jako je například chřipka jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud si vezmeme protizánětlivé léky typu paralenu, coldrexu apod. Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.

3. Chronické infekce – Některé chronické infekční stavy jsou spojené s opakujícími se nočními poty. Někdy jde o nebezpečné choroby jako je infekční endokarditida nebo tuberkulóza. Právě TBC je nočním pocením proslulá. Noční poty se ovšem vyskytují i u některých chronických virových infekcí jako je například AIDS.

4. Rakovina – Nádorová onemocnění se při své generalizaci projevují mimo jiné i nočními poty. Jde o projev celkové zánětlivé reakce při boji s nádorovými buňkami. Typické je to zejména pro nádory z krevních buněk jako jsou lymfomy. Kromě nočních potů se často objevuje i ztráta na váze, případně chudokrevnost.

5. Přechod – Pokles ženských pohlavních hormonů v přechodu se mimo jiné projevuje návaly horka a pocením.

6. Hormonální poruchy – Zvýšená funkce štítné žlázy nebo feochromocytom bývají spojené se záchvaty pocení a pocity horka.

7. Hypoglykémie – Pokud se léčení pacienti s cukrovkou probouzejí zpocení, mohli mít během noci nízké hladiny cukru.

8. Idiopatická hyperhidróza – Toto je relativně vzácný stav, u něhož se nemocný hodně potí bez zjištění jakékoliv příčiny.

Diagnostika

Příznak jako je noční pocení je velmi obtížné vyšetřovat. V první řadě je vhodné udělat krevní náběry včetně zjištění CRP. to nám řekne o celkovém stavu organismu a výše CRP nás informuje o přítomnosti zánětu v těle. Tato vyšetření je vhodné doplnit běžnými zobrazovacími metodami jako je rentgen plic či ultrazvuk břicha. Další vyšetření cílíme podle zjištěných informací.

Závěr: Noční pocení, trvá-li delší dobu, by nemělo být podceňováno, zejména je-li spojeno s obtížemi jako je ztráta na váze či chudokrevnost.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013