Nefritický syndrom

Nefritický syndrom je označení pro příznaky, které doprovázejí některá onemocnění ledvin. Jde o příznaky varovné, protože nerozpoznané postižení ledvin může vést k jejich selhání, ať už akutnímu nebo chronickému. Je důležité neplést si tento pojem s nefrotickým syndromem.

Příčiny

Příčinou jsou různá onemocnění ledvinné tkáně, zejména některé glomerulonefritidy (patří mezi ně například tzv. Goodpastureův syndrom), tj. autoimunitní záněty základních filtračních jednotek ledvin.

Projevy

Hlavní projevem poškození glomerulů je krev v moči. Kromě toho se u nefritikého syndromu objevuje v moči i bílkovina, ale to ne v takovém množství jako u nefrotického syndromu. Narušená funkce ledvin se u nefritického syndromu promítne i do zvýšení krevního tlaku (Ledviny jsou totiž orgán, který se zcela nezastupitelně podílí na řízení hodnot krevního tlaku).

Diagnostika

Důležité je vyšetření pacienta, zjištění vysokého tlaku a vyšetření moči, kde nalezneme krev a bílkovinu. Dále se provádí důkladné vyšetření ledvin. Tkáň ledvin si zobrazíme pomocí ultrazvuku, při podezření na některou z glomerulonefritid může být nezbytná biopsie ledviny se získáním vzorku tkáně k dalšímu vyšetřování.

Léčba

Léčba syndromu závisí na jeho vyvolávající příčině. Z toho důvodu je nutné se nejprve dopátrat správné diagnózy (Jde o glomerulonefritidu? A pokud ano, tak jakou?) a poté zahájit odpovídající terapii. V případě vážného narušení funkce ledvin je někdy nutné bez ohledu na vyvolávající příčinu zahájit dialýzu.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013