Léky proti kašli

Léky proti kašli (odborně antitusika) jsou skupinou léčiv, která různými způsoby tlumí nepříjemný a nežádoucí kašel. Obecně lze říci, že léky této skupiny mohou tlumit buď centrální nervový systém (tj. tamní centrum kašle) nebo dráždivost dýchacích cest.

Využití

Antitusika využijeme tam, kde vznikl nepříjemný suchý dráždivý kašel. Většinou jde o různé virové i bakteriální infekce horních dýchacích cest, akutní záněty průdušek, zhoršení chronické bronchitidy a zápaly plic.

Účinné látky: Obecně řečeno rozlišujeme přípravky na kodeinové a nekodeinové preparáty:

1. Kodeinové preparáty – např. sloučenina codein – stejnojmenný lék Codein

2. Nekodeinové preparáty – např. sloučenina butamirát (např. lék Sinecod, Stoptussin a Tussin) a sloučenina dropropizin (lék Ditustat).

Podávání: Vždy záleží na předepisujícím lékaři. Lékové formy jsou různé, některé léky existují ve formě tablet, jiné i ve formě kapek nebo sirupu (zejména kvůli dětským pacientům).

Nežádoucí účinky: Kodeinová antitusika mohou mít tlumivé a uspávací účinky, při předávkování mohou zhoršit funkci dechového centra. Z toho důvodu mohou být nebezpečné v těhotenství a u kojících žen. Kromě toho by jejich pravidelné užívání mohlo způsobit závislost, a proto se je snažíme předepisovat jenom na krátkou dobu. Nekodeinová antitusika nemají tak výrazné a potenciálně závažné vedlejší účinky.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013