Léky na alergii

Tento text je doplněním článku o alergii, který si doporučuji přečíst také. Najdete v něm popis průběhu alergické reakce a mnoho dalších informací.

Antihistaminika: Nejčastěji používané léky tlumící alergické reakce se označují jako tzv. antihistaminika. Jejich název je odvozen od jejich schopnosti blokovat v našem organismu účinek sloučeniny histamin. Histamin se po kontaktu našeho imunitního systému s alergenem (látka vyvolávající alergii) uvolní z buněk a spustí alergickou reakci. Je-li zablokován účinek histaminu, dojde i k utlumení alergické reakce. Nenechte se mýlit, ačkoliv se vám slovo antihistaminikum může zdát neznámé, nejspíše tyto léky vy nebo někdo vám blízký užíváte. Až si níže přečtete názvy léků, tak pochopíte.

Skupiny antihistaminik: S postupem času se vyvíjí nové a nové generace těchto protialergických léků, přičemž novější generace účinněji tlumí alergii, a přitom mají méně nežádoucích účinků než jejich předchůdci. V současné době jsou v běžném užívání 3 generace léků.

1. generace antihistaminik – Sem patří například známý lék Fenistil (sloučenina dimetinden), který se obvykle používá ve formě gelu k potírání oteklých míst po bodnutí hmyzem, existuje však i v tabletové formě. Také sem patří lék Dithiaden (sloučenina bisulepin), který relativně často používáme v nemocnici (viz. níže).

Nežádoucí účinky: 1. generace antihistaminik má poměrně silné tlumivé účinky, proto by po jejich užití neměl člověk vykonávat činnosti, kdy je nutná zvýšená pozornost – například řízení motorových vozidel. Z těchto důvodů se 1. generace nesmí kombinovat s alkoholem. V nemocnici tlumivých účinků dithiadenu využíváme. Má-li pacient naplánované vyšetření spojené s nitrožilním podáním kontrastní látky, dáme mu jako prevenci alergické reakce večer před vyšetřením a pak ráno v den vyšetření právě dithiaden. Dithiaden pacienta utlumí, umožní mu lépe se vyspat a původně nežádoucí účinek se tak stává pozitivem.

U dětí se po požití antihistaminik 1. generace mohou naopak objevit opačné účinky – neklid, nespavost, třes apod. Kromě ovlivnění nervového systému se objevují i pocity sucha v ústech, či bušení srdce.

2. generace antihistaminik – Sem patří léky jako je Alerid, Analergin, Zyrtec a Zodac (všechny mají účinnou látku cetirizin) nebo léky Flonidan a Claritine (ty mají účinnou látku loratadin). Výhodou těchto léků jsou mírnější až nulové tlumivé a uspávací účinky. Zejména Zyrtec a Zodac jsou v tomto ohledu velmi dobré a já je na alergie užívám asi nejvíce.

3. generace antihistaminik – Sem patří například antihistaminikum Xyzal (účinná látka levocetirizin) a Aerius (účinná látka desloratadin). Svými efekty a minimem nežádoucích účinků se řadí v oblasti léků proti alergii mezi špičku.

Jiné léky proti alergii:

Kromě antihistaminik se užívají i jiná léčiva, a to zejména v rámci akutní pomoci u těžkých alergií, zejména pak u anafylaktického šoku. Využít v takovém případě lze adrenalin aplikovaný do svalu nebo nitrožilní dávku kortikoidů – rychlou dávku v injekci nebo pomalejší aplikaci v infuzi. Vzhledem k četným nežádoucím účinkům při trvalém užívání je místo pro kortikoidy právě ve zvládání akutních stavů a při běžných alergických projevech je zcela nahrazují antihistaminika.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013