Lámavé vlasy

Lámavé vlasy jsou zdánlivě spíše kosmetickým problémem, mohou se však vyskytovat spolu s dalšími příznaky u některých nemocí a u chybění řady látek v organizmu. Proto i stesky na lámavost vlasů mohou pozorného lékaře zaujmout.

Příčiny

1. Poškození vlasů fyzikálními vlivy – Vlasy mohou být poškozovány nadměrným vystavování se slunečnímu záření, stejně tak nadměrné kartáčování a barvení může vlasy zatěžovat.

2. Nedostatek bílkovin – Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem těla, a tak není divu, že jejich nedostatek je spojen se suchými a lámavými vlasy. Problém se týká zejména žen s mentální anorexií a nemocných s vážnějšími poruchami vstřebávání živin.

3. Nedostatek vitaminů – Nedostatek celé řady vitaminů vyvolává zhoršení kvality vlasového porostu. Obvykle je pozorován u nedostatku vitaminu A a vitaminu C.

4. Nedostatek minerálů – I minerály jsou pro normální vzhled vlasů důležité. Nedostatek zinku a křemíku je s lámavými vlasy často spojován.

5. Zvýšená funkce štítné žlázy – Nadprodukce hormonů štítné žlázy je obvykle spojena se suchými a lámavými vlasy. Většinou však dominují další příznaky jako je bušení srdce, úbytek na váze a nesnášenlivost tepla.

6. Psychický stres – Bylo pozorováno, že u lidí v déletrvajících stresových situacích se zhoršuje kvalita kůže i vlasů.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013