Krvácení z ucha

Příznak krvácení z ucha není až tak častý, ovšem někdy se přeci jen vyskytne a většinou vede pacienta k lékaři ušního-nosního-krčního (ORL). Většinou s jedná o důsledek nemocí zevního a středního ucha, někdy však mohou být příčiny jiné.

Příčiny

1. Prasknutí bubínku – K prasknutí bubínku nejčastěji dochází u zánětů středního ucha, které nebyly včas zaléčeny. Spolu s krví obvykle vyteče i hnis. Jiným důvodem prasknutí bubínku může být náhlá změna tlaku (odborně tzv. barotrauma) – stát se to může například letcům a potápěčům – a pak také velmi hlasitý zvuk. K protržení bubínku může dojít i při zasouvání dlouhých a ostrých předmětů do ucha, největší riziko je u malých dětí.

Při prasknutí bubínku dochází nejen k možnému krvácení, ale většinou i ke zhoršení sluchu na daném uchu.

2. Zánět zvukovodu – Jedná se o relativně nepříjemné a bolestivé onemocnění, při kterém je infekcí napaden zevní zvukovod, tj. Spojnice mezi boltcem a středním uchem. Kromě lehkého krvácení může z ucha vytékat hnis.

3. Úraz hlavy – Někdy můžeme zjistit krvácení z ucha po úrazech hlavy, v takovém případě je vždy nutno myslet na zlomeniny spodiny lebeční, pacienta převážet ve stabilní poloze a zabránit tak dalšímu poškození.

4. Nádory ucha – Zhoubné i nezhoubné nádory vyrůstající ze zvukovodu nebo z vnitřního ucha mohou krvácet, jedná se však o velmi vzácné choroby.

Diagnostika

Obvykle postačí vyšetření ORL lékařem, který se může podívat do zvukovodu a zhodnotit stav zevní strany bubínku. Při podezření na poranění hlavy je nutné provést CT vyšetření ke stanovení jeho rozsahu.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013