Krvácení z pochvy

Krvácení z pochvy je jeden z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa. Jeho zrádnost spočívá v tom, že k životu ženy a menstruačnímu cyklu patří. Na druhou stranu může být ovšem příznakem mnoha onemocnění, mnohdy i vážných.

Příčiny

1. Menstruační krvácení – Menstruace je pochopitelně nejčastější příčinou krvácení z pochvy. Je součástí 28 denního menstruačního cyklu. Začíná průměrně v 12 letech a první menstruace se nazývá menarché. Po skončení menstruace začíná období menopauzy. Menstruace nemusí být vždy pravidelná a bývá různě silná. Silnější menstruace není pro ženu příliš příjemná a dochází při ní i k větším krevním ztrátám. Nezřídka může být i příčinou chudokrevnosti z nedostatku železa.

Tyto problémy se obvykle řeší nasazením hormonální antikoncepce, která menstruaci zmírní a zpravidelní.

2. Gynekologické záněty – Záněty v pochvě, na čípku děložním a v děloze mohou být spojeny s krvavým výtokem.

3. Pohlavní styk – Pohlavní styk může vést k podráždění poševní sliznice a může být následován krvácením. Vyšší riziko je po znásilnění. Někdy může po pohlavním styku krvácet i rakovina děložního čípku. Už z toho důvodu by mělo následovat gynekologické vyšetření.

4. Deflorace – Protržení panenské blány bývá někdy (ale ne vždy) spojeno s krvácením. Opět se jedná o běžnou věc.

5. Zhoubná nádorová onemocnění – Gynekologické nádory se samozřejmě mohou projevovat krvácením. Patřily by sem nádory pochvy, rakovina děložního čípku a rakovina dělohy. Rozhodně platí, že výtok krve z pochvy u ženy menopauze musí být spojen s návštěvou gynekologa! Více o těchto onemocněních si přečtěte v příslušných článcích.

6. Nezhoubné útvary v děloze – Nejrůznější nezhoubné polypy a myomy mohou krvácet také. Samotný nález polypu není nic hrozného, obvykle se provede hysteroskopické vyšetření (do dělohy se přes pochvu zasune hadicový přístroj s kamerou). Hysteroskopickým přístrojem se pak dá polyp odstranit a odeslat na histologické vyšetření.

7. Mimoděložní těhotenství – Ke krvácení obvykle dojde za předpokladu, že plodové vejce v nenormální lokalizaci (vejcovod, nenormální místa v děloze…) odumře. Celý stav vypadá tak, že žena nedostane očekávanou menstruaci (je totiž de facto těhotná) a začne krvácet po několika týdnech, když plodové vejce odumře. Žena pak toto krvácení obvykle mylně považuje za opožděnou normální menstruaci, ale není tomu tak. Více si přečtěte v příslušném článku.

8. Potrat – Samovolný potrat a samozřejmě i umělá interrupce jsou spojeny s krvácením z pochvy (tedy přesněji řečeno s krvácením do dělohy, odkud krev steče do pochvy a dále ven).

9. Porod – Porod není příliš čistá záležitost a samozřejmě při něm a jistou dobu po něm dochází ke krvácení. Při normálně probíhajícím porodu není krvácení velké a ženu nijak výrazně neohrožuje.

10. Krvácivé stavy – Má-li žena z nějakého důvodu narušený srážecí systém, je riziko krvácení z gynekologického traktu. Stejně tak se ovšem může objevit krev ve stolici a krev v moči. Příčinou mohou být léky proti srážení krve jako jsou např. heparin, nízkomolekulární hepariny a warfarin.

Diagnostika

Základem je fyzikální gynekologické vyšetření a krevní náběry – význam má zejména krevní obraz a množství hemoglobinu. Dále pak lze provést ultrazvuk břicha, případně hysteroskopii apod. Další vyšetření se pak provádí dle výsledků.

Léčba

Léčba závisí na příčině krvácení.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013