Kolonoskopie

Kolonoskopie se řadí k endoskopickým metodám vyšetření trávícího traktu. Jedná se v podstatě o určitou obdobu gastroskopie. Na rozdíl od ní se při kolonoskopii endoskopický přístroj zasouvá do konečníku a vyšetřuje se jím tlusté střevo v celé jeho délce.

Princip

Pacientovi se do konečníku vsune tenká ohebná hadička endoskopu a lékař ji opatrně zavádí dál a dál. Na konci hadice je drobná videokamera, která promítá obraz dutiny střeva na obrazovku, kde ji vidí lékař. Pomocí ovládacího aparátu lze konec endoskopu různě natáčet a díky tomu lze endoskop protáhnout celou délkou nerovného tlustého střeva. Zobrazení lze vylepšit barvením pomocí tzv. chromoendoskopických metod.

Endoskop navíc umožňuje použití drobných klíštěk, kterými se dá bezbolestně odštípnout drobný vzorek sliznice (biopsie), který se pak dá poslat na histologické vyšetření.

Kolonoskopická trubice umožňuje i zavedení různých nástrojů, kterými se dají provést i jednoduché léčebné zákroky – snad nejčastějším zákrokem je odstranění (odříznutí) polypu* neboli polypektomie.

* Polyp je výrůstek sliznice vyrůstající do dutiny střeva. Polypy jsou velmi častým nálezem, řada z nich krvácí a řada z nich se může změnit ve velmi nebezpečnou rakovinu tlustého střeva. Proto je snaha jakýkoliv nalezený polyp endoskopem odstranit.

Příprava

Pacient by neměl den před plánovanou kolonoskopií jíst a měl by jen pít tekutiny. Ten samý den odpoledne by se měl vyprázdnit prázdnícím roztokem. Jedná se o roztok, který způsobí silný průjem a tím vyčistí dutinu střeva od stolice. Vyčištěné střevo je pěkně přehledné a celé vyšetření je pro lékaře takové řekněme příjemnější.

Součástí přípravy na tento zákrok je i dočasné vysazení léků proti srážení krve (mám na mysli zejména lék warfarin). Pro samotnou kolonoskopii to sice nemá význam, ale případný nález a následné odříznutí polypu by bylo problematické – rána by vlivem protisrážlivého warfarinu začala krvácet. Warfarin má delší poločas účinku, a proto se vysazuje 4-5 dnů před výkonem. Protisrážlivé léky je nicméně nutné vysadit jen po konzultaci s vaším lékařem!

Těsně před kolonoskopií se pacientovi obvykle dává injekce na uklidnění, takže pacient by neměl 24 hodin po zákroku řídit motorové vozidlo.

Nejlépe lze princip kolonoskopie pochopit z tohoto videa:

Video je velmi hezky udělané a opravdu zajímavé začne být od času

2:15, kdy vidíme odstraňování polypu speciální kličkou.

Význam: Prohlédnutí stěny tlustého střeva spolu s odběrem vzorků má význam pro diagnostiku rakoviny tlustého střeva, divertikulózy, ulcerózní kolitidy a mnoha dalších onemocnění. Odstranění střevního polypu je elegantní prevencí rakoviny tlustého střeva, která z polypů často vychází. Nejčastějším důvodem kolonoskopie je nález krve ve stolici.

Na tomto videu lékař při kolonoskopii našel v tlustém střevě červa (parazit – zřejmě škrkavka dětská) a na konci videa ho úspěšně chytil pracovním nástrojem endoskopu. Zajímavé a pro slabé nátury lehce nechutné video.

Problémy: Kolonoskopie je velmi bezpečné a vcelku bezbolestné vyšetření. Vzácnou komplikací je protržení stěny střeva endoskopem. Je to o něco častější než protržení stěny jícnu u gastroskopie. Jde o méně vážný stav než protržení jícnu, je však nutno ho chirurgicky řešit. Určitým problémem je i limitace kolonoskopie jen na tlusté střevo. Tenké střevo se kolonoskopií vyšetřit nedá (s výjimkou krátké části konce tenkého střeva, kam se dá z tlustého střeva přístrojem proniknout).

Výhody

Velkou výhodou je, že lékař vidí stav sliznice „na vlastní oči“, že může odebrat vzorky a odstraňovat polypy. Pacient není při tomto vyšetření zatížen žádným škodlivým rentgenovým zářením.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013