Ileostomie

Ileostomie znamená chirurgicky vytvořené vyústění tenkého střeva na povrch těla. Může se jednat o dočasné nebo trvalé řešení různých nemocí trávícího traktu, zejména tlustého střeva. Podobnou metodou je kolostomie, kdy se vytvoří vývod tlustého střeva.

Indikace: Ileostomie se provádí tehdy, když je nutné odstranit část a-nebo celé tlusté střevo (nádory, familiární adenomatózní polypóza, Turcotův syndrom, komplikace ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci). Zjednodušeně řečeno je ilestomie možností dočasného řešení stavů, které se zhorší do tzv. toxického megakolon.

Princip

základem je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část tlustého střeva nebo celé tlusté střevo a koncová klička tenkého střeva se vyšije do kůže. Otvor se obvykle vytvoří v pravém podbřišku. Vzhledem k odchodu stolice nezávislé na vůli pacienta se na otvor velmi těsně lepí speciální stomické sáčky, do nichž polotekutá stolice odtéká. O vybavení pacienta nutnými pomůckami se starají vyškolené stoma-sestry, které pomáhají nemocnému řešit novou životní situaci.

Nevýhody

Hlavní nevýhodou ileostomie je její vlastní důsledek, tj. tenké střevo vyvedené na břiše na povrchu těla. Pochopitelně jde o věc pro mnohé pacienty esteticky méně snesitelnou, navíc zde chybí konečníkový svěrač a stolice odchází bez volní kontroly pacienta. Už z toho důvodu, je-li to možné, se po určité době po vytvoření ileostomie provádí její přeměna na ileoanální pouch. Podstatou tohoto zákroku je našití tenkého střeva na zbytek konečníku a chirurgické přetvoření konce našitého střeva na jakýsi vak. Vzniklá struktura pak do určité míry zachovává vyměšování stolice kontrolovatelné vůlí.

Výhody

Jedná se o elegantní zákrok, který na dočasnou či trvalou dobu zajistí odchod stolice a v případě dočasného řešení umožní zklidnění nemocného úseku střeva.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013