Goodpastureův syndrom

Goodpastureův [Gúdpasčrův] syndrom je naštěstí velmi vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém se kombinuje postižení plic a ledvin. Nemoc se objevuje častěji u mužů než u žen, což pro ostatní autoimunitní nemoci není příliš typické.

Příčiny

Podstatou je abnormální reakce imunitního organizmu proti tkáním našeho vlastního těla. Objeví se tzv. autoprotilátky, které v případě Goodpastureova syndromu napadnou membrány v ledvinných glomerulech (klubíčka cév, v nichž se filtruje krev) a plicní tkáň. Důvod této reakce není přesně znám, nejčastěji se spekuluje o chorobném přenastavení imunity po prodělané virové infekci.

Projevy

Poškození plic se většinou projevuje suchým kašlem a dušností, v některých případech může docházet i ke krvácení do dýchacích cest a vykašlávání krve. Postižení ledvin spočívá v zánětu glomerulů (tj. glomerulonefritidou), dojde k narušení jejich filtrační schopnosti a poměrně rychle k akutnímu selhání ledvin. Poškození ledvin probíhá nejčastěji pod obrazem nefritického syndromu, kdy nacházíme vysoký krevní tlak a krev v moči.

Diagnostika

Výše zmíněné příznaky v kombinaci s vyšetřením ledvin, vyšetřením moči, plicním vyšetřením a biopsií ledviny nám pomohou určit diagnózu.

Léčba

Podávají se léky na ztlumení imunity, zejména kortikoidy. Při akutním selhání ledvin je někdy nutná dialýza, která může být trvalá.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013