Feltyho syndrom

Feltyho syndrom je komplikací revmatoidní artritidy. Tato autoimunitní nemoc je relativně častá, projevuje se zejména kloubním postižením a způsobuje svým nositelům řadu obtíží. K rozvoji Feltyho syndromu u nemocných s revmatoidní artritidou dochází asi u 1% nemocných.

Příčiny

Důvod vzniku Feltyho syndromu není jasný, zřejmě se bude jednat o důsledek dlouhodobého dráždění imunitního systému při základním onemocnění.

Projevy

Feltyho syndrom má 3 základní kategorie příznaků – potíže charakteristické pro klasickou revmatoidní artritidu (ranní ztuhlost kloubů, bolesti malých kloubů ruky, deformace kloubů i prstů a mnoho dalších), zvětšení sleziny a změny v krevním obraze (snížení množství bílých krvinek a krevních destiček). Vzhledem ke snížení množství bílých krvinek je u postižených vyšší riziko infekcí. Z celkových projevů se může objevit pokles váhy, únava, zvýšená teplota apod.

SlezinaFelty

Chirurgicky odstraněná obrovská slezina u nemocného s Feltyho syndromem

Diagnostika

Diagnóza je v podstatě prostá – diagnostikujeme-li u někoho revmatoidní artritidu + zvětšení sleziny (pohmatem nebo ultrazvukem břicha) + pokles počtu bílých krvinek, pak máme diagnózu syndromu hotovou.

Léčba

Feltyho syndrom se de facto léčí stejně jako revmatoidní artritida, tj. léky různými způsoby tlumícími imunitu. Je-li slezina příliš zvětšená, lze zvážit její chirurgické odstranění.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013