Cushingův syndrom

Cushingův {Kušingův} syndrom neboli Cushingova choroba je nemoc daná poruchou hormonálního systému. Má pestré projevy a nemocnému může způsobit značné zdravotní potíže. Je spojena s hormonem kortizolem. Kortizol je hormon řadící se mezi glukokortikoidy, je tvořený v kůře nadledvin a má mnoho funkcí. Mezi ně patří zvyšování hladiny krevního cukru (glykemie), snížení aktivity imunitního systému, snižuje hustotu kostní hmoty, zvyšuje krevní tlak, a mnoho dalších. U zdravého člověka se do krve ve zvýšené míře vyplavuje při dlouhotrvajících stresových situacích.

Tvorba kortizolu v nadledvinách je ovlivněna mozkovými centry hypofýzou a hypotalamem podle klasického vzorce: Hypotalamus produkuje aktivační látku se zkratkou CRH působící na hypofýzu -> hypofýza tvoří látku ACTH působící na nadledviny -> nadledviny začnou tvořit zvýšené koncentrace kortizolu. A jako obvykle je zde regulační opatření: Kortizol zpětně snižuje tvorbu ACTH v hypofýze.

Příčiny

Příčinou Cushingovy choroby je zvýšená koncentrace kortizolu v těle. To může být způsobeno:

1. Zvýšenou tvorbou kortizolu v nadledvinách, což bývá způsobeno nezhoubným nádorem nadledvin.

2. Zvýšenou tvorbou ACTH v hypofýze kvůli nezhoubnému nádoru hypofýzy, což způsobí nenormálně vysokou stimulaci nadledvin.

3. Stav totožný s Cushingovou chorobou vznikne při dlouhodobém užívání léků kortizolu příbuzných, tj. kortikoidů. Kortikoidy se se svým protizánětlivým účinkem používají proti širokému spektru chorob (roztroušená skleróza, Crohnova choroba a mnoho jiných). Troufl bych si tvrdit, že právě toto je nejčastější příčina projevů Cushingovy choroby.

Projevy

Cushingova choroba má mnoho projevů daných nadměrnou koncetrací kortikosteroidních hormonů v těle. Dochází k zvýšení chuti k jídlu a tělesné hmotnosti, vzniká obezita s maximem tuku v oblasti břicha a obličeje. Končetiny jsou naopak velmi tenké. Na kůži břicha vznikají strie. Nemocný bývá velmi unavený a mívá časté změny nálad, velmi často se u něj vyskytuje deprese. Dochází k zvýšení krevního tlaku a jeho možných komplikací, zvyšuje se i hladina krevního cukru a vzniká hyperglykemie, někdy vznikne cukrovka 2. typu. Vysoké hodnoty kortizolu sníží hustotu kostní hmoty a usnadňují vznik osteoporózy. Zmínit je nutné i snížení sexuálního pudu u obou pohlaví, u žen navíc mohou vznikat poruchy menstruačního cyklu. Pokud se vysoká hladina kortikoidů v těle navíc zkombinuje s užíváním protizánětlivých léků podobných aspirinu, hrozí výrazné riziko vzniku žaludečních vředů. Je to poměrně široké spektrum problémů, že?

Prevence

O prevenci by snad šlo mluvit pouze u léčby kortikoidy, která by neměla být neúčelná. Existuje bohužel mnoho stavů, kdy nežádoucí účinky kortikoidů v podobě příznaků Cushingovy nemoci jsou více než vyváženy jejich pozitivním léčebným efektem.

Léčba

Lékař nejprve vyhodnotí příčinu Cushingovy choroby a pak tento stav léčí. Nezhoubné nádory se léči chirurgicky, u choroby způsobené zvýšenými dávkami podávaných kortikoidů může být někdy nutné je přestat podávat nebo snížit jejich dávky. To samozřejmě platí za předpokladu, že lékař u daného pacienta vyhodnotí nežádoucí účinky kortikoidů jako významnější než jsou jejich účinky prospěšné.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013