Cukr v moči

Cukr v moči (odborně glykosurie) rozhodně není normální a většinou signalizuje přítomnost nějaké choroby. V zásadě platí, že za normálních koncentrací cukru v krvi se cukr sice v ledvině do moči dostává, ale ještě před odtokem z ledviny je prakticky všechen vstřebán zpět do krve. Najdeme-li tedy cukr v moči, znamená to, že jeho hladina v krvi je abnormálně vysoká, nebo že ho ledvina nedokáže vstřebat.

Příčiny

1. Cukrovka – Neléčená, či nedostatečně léčená cukrovka 1. typu a-nebo cukrovka 2. typu je spojená se zvýšením koncentrace cukru v krvi a ten se pak v ledvině filtruje do moči. Nález cukru v moči by měl vždy vést k podezření na cukrovku.

2. Těhotenství – U mnoha žen se v některé fázi těhotenství vyskytne cukr v moči. Tyto ženy by měly být vyšetřeny pro možný vznik těhotenské cukrovky.

3. Benigní glykosurie – Toto je velmi vzácné onemocnění, kdy je postižena schopnost ledvin filtrovat cukr a propouští ho do moči i při normální glykémii. Tyto ztráty však nebývají tak výrazné, a proto tento stav není nebezpečný a nemá tak výrazné komplikace jako při cukrovce.

Komplikace: Přítomnost cukru v moči zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest, bakterie totiž vnímají cukr jako vítanou živinu. Molekuly cukru ztrácené do moči s sebou strhávají i vodu a ionty, což u nemocného vede k dehydrataci a ztrátám minerálů. Z toho důvodu se neléčená cukrovka projevuje typicky nadměrným močením a nezvykle silnou žízní.

Diagnostika

Základem je pochopitelně vyšetření moči, nejprve orientačně pomocí testovacích papírků, poté vyšetření chemického složení moče a vyšetření sedimentu v laboratoři. Součástí vyšetření by mělo následně být i kultivační vyšetření moči na přítomnost bakterií. V krevních

náběrech nás pochopitelně nejvíce zajímá koncentrace cukru (glykémie).
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013