Colostrum

Tento krátký text je věnován colostru jako vhodnému doplňku produktů z aloe. Užívat jej samozřejmě lze i izolovaně.

Co je colostrum?

Colostrum je latinské označení pro mlezivo. Mlezivo je speciální typ mléka, které je několik dnů po porodu produkováno prsními žlázami savců. Mlezivo slouží k výživě savčích mláďat (a tedy i dětí) v prvních dnech jejich života, kdy je jejich organismus nejzranitelnější. Z tohoto důvodu je jasné, že colostrum je jedinečnou živinou. Ve vysoké koncentraci obsahuje ochranné imunoglobuliny. Již roku 1799 upozornil známý německý lékař W. Hufeland na zvláštní ochrannou sílu kravského Colostra, která zajišťuje přežití malým telátkům.

Paradoxně v důsledku pokroku a moderních zemědělských nařízení upadlo Colostrum v zapomnění. V současné době však stále víc průzkumů ukazuje, jak enormní hodnotu představuje mlezivo také pro lidské zdraví.

Co přináší colostrum?

Telátkům se dostává počáteční imunitní ochrany právě z prvního mléka, a proto má kravské colostrum nejvyšší podíl imunoglobulinů zejména v prvních 12 hodinách po porodu. Právě toto cenné mlezivo se dále zpracovává a využívá.

Látky, které Colostrum obsahuje, fungují u telátka jako přirozená forma očkování – nabízejí rozsáhlou imunitní mateřskou ochranu, která umožní ve zdraví přežít kritické první dny a týdny života. Vysoký podíl životně důležitých komponentů zabezpečuje zdraví a životní sílu novorozence.

Jak funguje colostrum?

V colostru jsou obsaženy specifické protilátky. Tyto protilátky jsou vlastně „chytré“ obranné molekuly, které rozpoznají bakterie (či jiné cizorodé sloučeniny) a zahubí je.

Epidemiologická studie 04/2007, San Valentino došla k tomuto zajímavému závěru, citujeme: „Colostrum, ať již u zdravých subjektů nebo u pacientů s vysoce rizikovým kardiovaskulárním Proč colostrum užívat?

Odpověď na tuto otázku je velice jednoduchá – kvůli řadě nenahraditelných látek, které mlezivo obsahuje.

  • Vysoký obsah imunoglobulinů – Každý den nás ohrožují bakterie, viry a toxiny a nejrůznější jiné negativní vlivy prostředí.
  • Růstové faktory – Tyto sloučeniny mají význam v regeneraci tkání našeho těla. Zlepšují výkon, pomáhají regeneraci po sportovních výkonech a při cvičení stimulují růst svalové hmoty.
  • Imunitní regulátory – Imunitní regulátory spouštějí imunitní reakce a pomáhají urychlit uzdravení tkání.

colostrum
Z těchto důvodů může kolostrum pomáhat v prevenci infekcí horního dýchacího traktu a průjmových onemocnění způsobených viry i bakteriemi. Díky posilování imunitního systému je užívání colostra prospěšné při oslabení imunity – např. při oslabení organismu v době nemoci, v zimním období, při pobytech v nemocnici apod.

Závěr: Colostrum nabízí silnou a přirozenou imunitní ochranu potřebnou pro náš spokojený a zdravý život. Vzhledem k náročnosti jeho získání a zpracování jsou ceny kvalitních produktů z colostra značně vysoké, ale pozitivní efekt těmto cenám odpovídá. Jako obvykle platí, že kvalita prostě něco stojí.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013