Chilaiditiho syndrom

Pod tajuplným názvem Chilaiditiho syndrom se skrývá relativně vzácná anatomická odchylka. Většinou se nijak neprojevuje, někdy ovšem může mít citelné a nebezpečné komplikace.

Příčiny

Podstatou syndromu je stav, kdy se klička tlustého střeva vtěsná do prostoru mezi bránicí a horní plochou jater, tj. do oblasti pravého podžebří (za normálních okolností naléhají játra těsně na bránici). Proč k tomuto jevu u někoho dojde, není zcela jasné. Zdá se, že je častější u osob s dlouhým tlustým střevem, někdy se dává do souvislosti s jaterními onemocněními, ale přesný názor na věc neexistuje.

Projevy

Klička střeva mezi játry a bránicí se vůbec nemusí projevovat a zjistí se jako náhodný nález na rentgenu. Někdy však mohou vzniknout komplikace – klička se může zrotovat a zaškrtit, což vede ke střevní neprůchodnosti, zvracení a bolestem břicha. Někdy mohou syndrom provázet bolesti na hrudi. V případě, že střevní úsek tlačí směrem vzhůru na bránici, může utlačit pravou plíci a stát se původcem dušnosti.

Diagnostika

Diagnózu potvrdí rentgen hrudníku či rentgen břicha, který ukáže střevo naplněné vzduchem pod bránicí.

Léčba

Terapie je spíše konzervativní. Jde-li o náhodný nález, pacienta obvykle stačí sledovat. V případech nezávažných příznaků se někdy podávají léky na zlepšení pohyblivosti trávícího traktu. Pokud dojde k zaškrcení kličky střeva a k zástavě odchodu stolice, může být nutné chirurgické řešení spočívající v uvolnění a eventuálně i odstranění postiženého úseku.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013