Černá stolice

Černá stolice je vždy varovným příznakem, který by neměl být podceňován a pacient s tímto nálezem by měl urychleně navštívit lékaře.

Příčiny

1. Meléna – Meléna je nejzávažnější příčinou černého zabarvení stolice a věnoval jsem jí vlastní článek. Je způsobena krvácením do horních částí trávícího traktu (včetně spolykané krve z dutiny ústní či z dýchacích cest). Krev procházející trávícím traktem se natráví – stolice získá dehtovitě černou barvu a charakteristický nepříjemný zápach. Vše o příčinách melény najdete v příslušném textu.

2. Preparáty železa – Pacienti užívající preparáty s železem (obvykle při chudokrevnosti z nedostatku železa) mají černě zabarvenou stolici. Začerná i sliznice střeva, proto se u těchto pacientů prakticky nedá provést kolonoskopie pro nepřehlednost.

3. Zabarvení potravou – Různé typy potravin mohou zabarvit stolici do tmava či dokonce do černa. Patří sem například červená řepa, borůvky apod.

Diagnostika

Méně závažné příčiny černé stolice mohou být potvrzeny při rozhovoru s pacientem – důležité jsou informace o užívaných lécích (železo) a o potravě přijaté v období před objevením se černé stolice. Kromě toho je důležité provést základní vyšetření trávícího traktu, zejména gastroskopii. Další vyšetřovací možnosti viz. text krev ve stolici.

Léčba

Terapie v případě krvácení do trávícího traktu záleží na množství krevních ztrát a na zdroji krvácení. U těžkých krevních ztrát je vhodné pacienta nejprve oběhově stabilizovat (infuze, léky stavějící krvácení) a pak teprve vyhledat a vyřešit vlastní zdroj krvácení.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013