Bolest v krku

Bolest v krku je obvyklým příznakem celé řady chorob. Většinou se jedná o relativně banální infekční onemocnění dýchacího traktu, ale existují i příčiny závažnější. Jednotlivé body představují spíše jednoduchý přehled a shrnutí, bližší informace o jednotlivých chorobách najdete v příslušných článcích.

Příčiny

1. Laryngitida – Zánět hrtanu je častou příčinou bolesti v krku. Obvykle jde o virové infekce, které se kromě bolesti v krku projevují zhrubnutím hlasu, suchým kašlem a chrapotem.

2. Angína – Toto je jedna z nejběžnějších příčin bolestí v krku. Bolest se obvykle objevuje při polknutí. Na mandlích můžeme najít čepy. V dnešní době antibiotik není angína příliš nebezpečná, neléčená však může způsobit řadu komplikací včetně vzniku abscesu či rozvoje revmatické horečky.

3. Mononukleóza – Toto virové onemocnění je velice podobné angíně. Projevuje se bolestí v krku mohou být přítomné i povlaky a čepy na mandlích. Antibiotika jsou ovšem zcela neúčinná a antibiotikum augmentin podané pacientovi s mononukleózou může dokonce vyvolat nepříjemnou vyrážku.

4. Pálení žáhy – Tento nepříjemný pocit se objevuje při tzv. reflexní chorobě, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací do jícnu. Sliznice jícnu je poškozována a to může (ale nemusí) být provázeno nepříjemným pocitem. Rychlá úleva nastupuje po podání antacid, což jsou látky obsahující uhličitan sodný, které snižují kyselost žaludeční šťávy.

5. Alergie – Alergická reakce, a to zvláště alergie na potravinu nebo vdechnutý alergen, se může projevit podrážděním sliznice nosohltanu a nepříjemným pocitem škrábání a palčivé bolesti v krku.

6. Záškrt – Toto je dnes již vzácná příčina bolestí v krku. Jednalo se o infekční onemocnění dětského věku způsobené bakteriemi (Corynebacterium diphteriae). Ty v krku vyvolají těžký zánět spojený s tvorbou blan, které zúžily dýchací cesty a postižené dítě se tak mohlo snadno udusit. Dnes je tato nemoc potlačena díky očkovacímu programu.

7. Nádorová onemocnění – Nádory v krční oblasti, například rakovina hrtanu a rakovina jícnu, se mohou projevovat bolestmi. Nutno ovšem poznamenat, že je to obvyklejší až v pozdějších fázích nemoci. Nádory v krční oblasti jsou častější u kuřáků a alkoholiků, ale není to pravidlem.

8. Struma – Bolesti v krku při polykání může způsobit i struma neboli zvětšená štítná žláza. Je to dáno tlakem žlázy na jícen a horší průchodností polykaných soust. Mimo polykání struma nebolí. Samotné zvětšení štítné žlázy nic nevypovídá o její funkci – ta může být normální, zvýšená i snížená.

9. Infarkt myokardu – Nerad bych opomenul ani tuto eventualitu. Infarkt se sice klasicky projevuje prudkou bolestí na hrudi, ta se však u některých lidí může propagovat až do krku. To je však spíše jen pro doplnění.

Diagnostika

Chceme-li se dopátrat příčiny bolesti v krku, je vhodné se nejprve vyptat na její charakter, místo, vznik, trvání apod. Dále je vhodné vyšetřit dutinu ústní pohledem a špátlí. Detailnější vyšetření pomocí zrcátek provádí obvykle lékař ORL (ušní-nosní-krční). Infekce můžeme potvrdit provedením výtěru dutiny ústní a hrtanu a odesláním vzorku na mikrobiologické vyšetření. Tak zjistíme bakteriálního původce i jeho citlivost na antibiotika. Máme-li důvodné podezření na problém hlouběji v trávícím traktu (zejména v jícnu), provede gastroenterolog endoskopické vyšetření jícnu a žaludku. V případě zvětšení štítné žlázy lze použít ultrazvuk krku, ke zhodnocení rozsahu eventuálních nádorů můžeme použít CT vyšetření. Samozřejmě vždy postupujeme od nejjednodušších vyšetření k těm složitějším a řídíme naše teorie principem pravděpodobnosti – za nejčastější příčiny bychom měli považovat zejména body 1. a 2.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013