Bolest ucha

Bolesti ucha jsou poměrně častým problémem, zejména v dětském věku. Příčinou je nejčastěji infekční zánět zevního zvukovodu nebo středního ucha.

Příčiny

1. Zánět středního ucha – Toto je velmi bolestivé onemocnění, které se vyskytuje nejčastěji v dětském věku. Infekce vzniká v dutině středního ucha za bubínkem a obvyklým vyvolávajícím činitelem jsou bakterie. Kromě bolestí ucha bývá zvýšená teplota a celkové příznaky infekčního onemocnění. Je nutné vyšetření lékařem ORL (Ušní-nosní-krční) a jako léčba se předepisují antibiotika. Hnis v dutině středního ucha je vhodné odstranit propíchnutím bubínku tenkou jehlou (tzv. paracentéza). Zákrok je to sice velmi bolestivý, ale vede k okamžité úlevě a zlepšení stavu.

2. Zánět zevního zvukovodu – Zvukovod je trubice spojující boltec s bubínkem. K jejímu zánětu dochází typicky u jedinců, kterým se dostane do ucha voda kontaminovaná mikroorganizmy a může k němu dojít i při nahromadění ušního mazu, který zvukovod ucpe. Opět je nutné vyšetření lékařem ORL, ucpaný zvukovod se proplachuje (může být nepříjemné, ale je spojeno s úlevou) a při podezření na bakteriální infekci se podávají antibiotika.

3. Jiné příčiny – Bolesti ucha se objevují při úrazech hlavy a u citlivějších jedinců při pobytu na studeném větru bez dostatečné pokrývky hlavy. Relativně vzácně může být příčinou i nádorové onemocnění v oblasti krku, kdy nádorový proces dráždí místní nervy vedoucí informace o citlivosti.

Diagnostika

Většinou postačuje vyšetření lékařem ORL, který se pomocí speciálních nástrojů do ucha dokáže podívat, prohlédne si zevní zvukovod a zhodnotí stav bubínku. Nenajde-li ve výjimečných případech nic, je možné při trvajících obtížích a přítomnosti dalších symptomů (poruchy rovnováhy, motání hlavy apod.) zvážit vyšetření neurologem a eventuálně provést CT mozku. Nenajdeme-li žádným z předchozích postupů jasnou příčinu, je na zvážení CT vyšetření krku k vyloučení nádorové příčiny obtíží.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013