Bolest při polykání

Bolest při polykání je poměrně vážným příznakem, který je nutno vyšetřit. Zatímco obecné poruchy polykání ve smyslu obtížného polknutí potravy mohou mít celou řadu příčin, bolest nás za jstých okolností nutí myslet na diagnózu nádorového onemocnění.

1. Laryngitida – Prostý zánět hrtanu (také nazývaný katar) má většinou virovou příčinu. Sliznice hrtanu bývá překrvená, bývá zvýšená teplota a celkové příznaky infekčního stavu. Na zaléčení obvykle poslouží dezinfekční tabletky či spreje (Stopangin, Tantum verde, Strepsils apod.)

2. Angína – Toto je velice banální a častá příčina. Při polknutí nás obvykle zabolí v krku, strava či tekutiny však nijak neváznou. Výjimkou jsou stavy s výrazným zvětšením mandlí, které začnou zužovat oblast dutiny ústní. Kromě bolesti bývá přítomna horečka, únava, bolesti svalů – prostě běžné známky infekce. Diagnózu učiníme jednoduše pohledem do dutiny ústní. Léčíme antibiotiky, v případě těžké angíny za hospitalizace.

3. Epiglotitida – Tento bakteriální zánět záklopky hrtanové se dnes díky očkování vyskytuje jen zřídka. Postihoval zejména děti v předškolním věku a byl vážným ohrožením na životě. Děti bylo nutno přijmout k pozorování na dětské oddělení a léčeny pomocí antibiotik.Více si přečtěte v příslušném textu.

4. Zánět jícnu – Těžký zánět stěny jícnu může být spojen s bolestmi při polykání, u lehčích forem to však není obvyklé. Nejčastější příčinou bývá tzv. refluxní nemoc, tj. návrat kyselé žaludeční šťávy do jícnu s následným poškozením jeho sliznice. Zánět může být i infekční a zřejmě nejčastějším původcem jsou v tomto případě kvasinky.

5. Rakovina hrtanu – Bolest a nemožnost polknout se objeví při prorůstání nádorových hmot do trávícího traktu – do hltanu či do jícnu. Bolest při polykání není typickým prvotním příznakem, tím bývá spíše chrapot.

6. Rakovina jícnu – Bolest při polykání je jejím typickým projevem. Vyskytne-li se bolest při polykání u muže nad 50 let věku, kuřáka, či alkoholika, je nutno zejména tuto diagnózu vyloučit. Více najdete v textu o rakovině jícnu.

7. Protržení jícnu – Je doprovázeno vznikem prudké bolesti, přidružuje se bolest při polykání a prakticky neschopnost příjmu potravy.

Diagnostika

Záleží na věku a přesném charakteru obtíží pacienta. U dětí, kdy jsou navíc přítomny horečky je vhodné vyšetření u dětského lékaře a-nebo u lékaře ORL. Nejpravděpodobnější příčinou je některá z forem infekce. U dospělých, zejména u mužů, kteří holdují kouření či nadměrnému pití alkoholu, je vhodné myslet na nádorovou příčinu a dovyšetřit je – obvykle důkladnější vyšetření ORL lékařem, rentgenové vyšetření polykacího aktu a následně endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie). Při podezření na nález nádoru se odebírají vzorky a doplňuje se CT vyšetření krku a eventuálně břicha ke zhodnocení rozsahu onemocnění.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013