Blokátory protonové pumpy

Blokátory protonové pumpy (BPP) patří mezi nejdůležitější objevy v terapii onemocnění žaludku. Jsou to zejména BPP, díky kterým výrazně poklesla nutnost operačního řešení žaludečních vředů.

Princip

Účinné látky BPP tlumí funkci tzv. protonové pumpy. To je zjednodušeně řečeno membránový přenašečový systém některých žaludečních buněk (tzv. parietální buňky), díky kterému se z těchto buněk do žaludku vylučuje kyselina chlorovodíková. Zablokování protonové pumpy vede ke snížení kyselosti žaludku.

Využití

BPP můžeme využít všude tam, kde je nutné snížit produkci kyseliny v žaludku. Blokátory protonové pumpy jsou proto důležité v léčbě žaludečních vředů, Barrettova jícnu, pálení žáhy při refluxní chorobě. Ze vzácnějších indikací se mohou preparáty použít při Zollinger-Ellisonově syndromu. Blokátory protonové pumpy se běžně užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori spolu s některými antibiotiky.

Účinné látky: Blokátorů protonové pumpy existuje více generací, udávám zde ty nejpředepisovanější sloučeniny a léky:

Omeprazol – např. léky Helicid, Omeprazol, Apo-Ome, Ortanol a další

Lanzoprazol – např. léky Lanzul a Lansoprol

Pantoprazol – např. léky Controloc, Nolpaza, Pantul, Pantoprazol a další

Esomeprazol – např. léky Emanera, Esomeprazol, Helides a další

Rabeprazol – např. léky Apo-Rabeprazol, Rabeprazol, Rabecole a další

Nevýhody

Vedlejší účinky většinou nebývají vážné. Utlumení tvorby žaludeční kyseliny může narušit trávící proces a vést k nechutenství. Žaludeční kyselina je nepostradatelná ke správnému vstřebávání vitaminu B12, a proto může dlouhodobé podávání BPP způsobit nedostatek vitaminu B12.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013