Behcetův syndrom

Behcetův syndrom je poměrně záhadná choroba označovaná též jako Behcetova nemoc. Je rozšířená obzvláště v Asii.

Příčiny

Příčina není jasná, možná se jedná o autoimunitní nemoc, kdy je lidský organismus napaden vlastním imunitním systémem. Spouštěč tohoto procesu není jasný, zřejmě bude přítomný určitý genetický předpoklad a předpokládá se i vliv virových infekcí.

Projevy

Nemoc se projevuje opakovaným rozsevem bolestivých vřídků v dutině ústní, které mají charakter aftů. Objevují se i vředy na zevním genitálu a jako nepříjemná komplikace se vyskytuje zánět cévnatky (uveitida), či zánět sítnice. Chronická uveitida nebo zánět sítnice může vést ke zhoršování zraku a eventuálně i k oslepnutí.

Kromě toho mohou nemocného trápit záněty kloubů (doprovázené bolestmi, otoky a pocitem ztuhlosti) a záněty cév. V cévách postižených zánětem mohou vznikat krevní sraženiny. Na kůži nemocných se mohou objevit rudé skvrny, které se označují jako erythema nodosum. Ty ostatně doprovází i mnoho dalších chorob.

Diagnostika

Diagnóza se určuje dle výše zmíněných klinických projevů a speciálního kožního testu.

Léčba

Zkouší se podávat nejrůznější léky tlumící imunitní systém. Starou jistotou jsou kortikoidy, které mají bohužel mnoho vedlejších účinků. Jako modernější metoda se zkouší biologická léčba, která tlumí imunitní systém více cíleně.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013