Bakerova cysta

Bakerova [Beikrova] cysta je poměrně časté ortopedické onemocnění, se kterým se ovšem poměrně často setkávají i cévní lékaři. Je to proto, že některé příznaky tohoto stavu jsou podobné projevům nemocí žilního systému dolních končetin.

Příčiny

Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, který se vytváří v podkolenní oblasti. Podstatou vzniku je chronický zánět, který může doprovázet úrazy kolene a pak také zánětlivá onemocnění kloubů jako je např. dna, artróza, revmatoidní artritida a mnohá další. V řadě případů je příčina vzniku Bakerovy cysty nejasná.

Projevy

Bakerova cysta se nemusí nijak projevit a je náhodným nálezem na ultrazvuku. Jindy může vyvolávat nepříjemný tlak a bolestivost v lýtku, někdy lze větší cystu vyhmatat na zadní straně lýtka jako tužší útvar. V případě protržení cysty se objeví náhlá bolestivost a otok lýtka. Potíže mohou být zaměněny za příznaky hluboké žilní trombózy.

Schéma – koleno z boku a Bakerova cysta

Diagnostika

při obtížích je vhodné vyšetření ortopedem a cévním lékařem k vyloučení žilních onemocnění (např. trombózy žil dolních končetin). Ze zobrazovacích metod se obvykle provádí rentgen kolene a velmi cenný je ultrazvuk měkkých tkání podkolenní.

Léčba

Obvykle se doporučuje šetřící režim na postiženou končetinu a omezení jejího zatěžování, předepsat lze ortézu. Tekutinu z cysty lze odsát a následně do cysty vpravit injekcí dávku kortikoidů ke zmírnění zánětu. To bývá spojeno s úlevou, ale po čase se tekutina v cystě může opět nahromadit. Případná bolest se řeší slabšími léky proti bolesti. Cysty způsobující nemocnému výrazné obtíže a nereagující na výše zmíněnou léčbu je možné zcela odstranit chirurgickým zákrokem, ale to se týká jen malého množství případů.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013