Alergická rýma

Vzhledem k tomu, že se tento text týká problematiky alergií, doporučuji ho přečíst spolu s úvodním textem o alergii, kde jsou mj. definovány pojmy typu alergie, atopie, alergen a alergická reakce.

Alergická rýma je zřejmě nejčastější nemocí vzniklou na podkladě alergické reakce. Každoročně obtěžuje mnoho lidí a bývá zdrojem mnoha stesků. Co by bylo vhodné o tomto problému vědět si povíme v tomto textu.

Příčiny

Příčinou je alergická reakce, která postihne buňky sliznice dutiny nosní. Tato alergická reakce vzniká kvůli kontaktu s určitým alergenem, a to nejčastěji s takovým, který se dostane přímo do dutiny nosní. Klasickými alergeny způsobujícími alergickou rýmu jsou pyly nejrůznějších rostlin (květiny, trávy, keře i stromy), prach a roztoče.

Projevy

U alergické rýmy lze vcelku dobře rozlišit dvě formy – akutní a chronickou.

Akutní forma je ta klasická alergie, kterou člověk pociťuje při setkání s alergenem. Člověka začne svědit v nose, kýchá, huhňá, teče mu z nosu a někdy i zhoršení čichu. Při úplném ucpání nosu musí dýchat ústy. Často, i když ne vždy, se současně rozvine i postižení očí v podobě alergického zánětu spojivek. Oči zrudnou, pálí, slzí a otékají víčka.

Chronická forma vzniká dlouhou dobu a je odrazem dlouhodobého poškozování nosní sliznice alergickým zánětem. Z drážděné sliznice rostou výrůstky neboli polypy, zužují prostor nosní dutiny a působí problémy při dýchání nosem – více v článku o nosních polypech.

Diagnostika

Základem je alergologické vyšetření, kdyy se nálezem zvýšené hladiny IgE z krve určí přítomnost alergie a pomocí kožních testů se určí konkrétní alergeny. Detailněji jsem o tom napsal v textu o alergii.

Prevence

Pokud člověk ví, na jaký pyl je alergický, měl by si zjistit, v jakém období daná rostlina kvete a v této době nechodit do přírody, nebo si alespoň s sebou preventivně nosit léky.

Při alergii na roztoče je nutné si uvědomit, že tito mikroskopičtí paraziti žijí nejraději v textiliích. Navíc milují teplo a vlhko. Sucho a chlad je zabíjí. Proto je nutné lůžkoviny každé ráno stlát, případně je jednou za čas pověsit na sluníčko. Plyšové hračky je dobré čas od času dát na chvilku do mrazáku. Studené prostředí roztoče zlikviduje velmi spolehlivě.

Má-li někdo z rodiny alergii na psi a kočky, tak si logicky tato zvířata nepořizujeme. Je v tomto ohledu dobré si uvědomit, že ta tzv. „alergie na srst“ není na srst, ale na produkty zvířecích kožních mazových žláz. Proto pořízení nějaké bezsrsté rasy problém nevyřeší.

Léčba

Vhodnými léky jsou tabletová antihistaminika, která tlumí proalergické účinky histaminu. Novou generaci těchto látek představují známé léky jako je Zyrtec, Zodac a jiné.
Nemoci a příznaky - Copyright © 2013